Základní pravidla k optimální váze

Ne všichni z nás mají to štěstí a dostali do vínku vysněnou postavu. Snad každý z nás má ke své váze nějaké ty výhrady. Měli bychom správně jíst, dostatečně pít a mít pravidelnou pohybovou aktivitu. Už jste o nějakých zásadách slyšeli, četli, víte že bychom se jimi měli řídit. Ale a měli. Hlavně bychom, ale měli mít pevnou vůli a nepolevit. Žádný pořádný výsledek není zadarmo a není otázkou okamžiku. My Vám dáme návod, 7 hlavních zásad, kterých byste se měli držet. Pevná vůle a dodržování je jen na Vás
Základní pravidla k optimální váze

Pití

Dostatečné množství vhodných tekutin je naprostý základ – proto v pravidelných intervalech pijte.
Mějte na stole vždy sklenici vody, tak aby byla na očích - uvidíte půjde to...

Voda je základní a nezbytnou živinou pro jakýkoli živý organismus. Bez vody není život. Voda udržuje stálost vnitřního prostředí, slouží jako transportní medium – přivádí živiny a odvádí zplodiny látkové přeměny, udržuje tělesnou teplotu, je nezastupitelná při trávení a vstřebávání živin. Nedostatek vody je pro každého sportovce kritický – zhoršení výkonnosti v důsledku přehřátí organismu a nedostatečného přívodu živin a odvodu zplodin, zhoršená regenerace. Proto je třeba nejen při sportu klást velký důraz na pitný režimsportovní nápoje

  

Pravidelnost

Snažte se jíst v pravidelných intervalech – cca každé 3 hodiny.

Jídlem k optimální váze. Díky pravidelnému příjmu tělo nemá potřebu si dělat zásoby na horší časy, ví že pravidelně dostává potřebné živiny. Pravidelné jídlo také zaručuje stabilní hladinu glukozy a díky tomu nedojde k návalu hladu, kdy bychom nejraději vyluxovali celou ledničku.

30-10-30-10-20

Tato magická čísla znamenají  procentní vyjádření kalorické hodnoty jídla během dne.
30% snídaně, 10% svačina, 30% oběd, 10% svačina, 20% večeře   = 100% kalorické hodnoty jídla během dne.
  

Priorita

Váš organismus má své priority – buď energii vyrábí nebo uskladňuje. Umožněte mu to tím, že budete jíst v klidu – alespoň tři hlavní jídla. S velkým jídlem nespěchejte a jídlo hodně kousejte.

 

Přirozenost

Vybírejte si přirozená jídla bez obsahu konzervantů, umělých barviv a příchutí, sladidel a okyselovadel.
Jídla a potraviny konzumujte v co možná nejpřirozenějším stavu, aby zůstalo zachováno maximum z jejich původní nutriční hodnoty. Proto to nepřehánějte s jejich kuchyňskou úpravou (ve smyslu složitých výtvorů, převáření, přepékání,..). Při kuchyňské úpravě jídel se snažte nepoužívat fast-foodové technologie – smažení či fritovaní zamražených potravin. Logicky se tedy snažte i fast-foodům vyhýbat.

 

První jídlo

Zásadně nevynechávejte snídani – jejich absence prokazatelně vede k poklesu výkonnosti organismu a nárůstu váhy.

Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Dodává nám potřebnou energii pro nastartování organismu do nového dne. Vynechávání snídaně může vést ke zpomalení metabolismu a návalům „žravosti“ v odpoledních a večerních hodinách.

 

Převrat

Jedenkrát týdně si udělejte den, kdy sníte vše, co chcete v množství, jakém chcete.

Odměňte se a šokujte svůj organismus. Nedejte mu příležitost k adaptování, přizpůsobení se.

 

Pohyb

Přirozenost od pravěku, bez pravidelného pohybu výsledku nikdy nedosáhnete.

Hlavně v pravidelnosti je síla. Je doporučována pohybová aktivita minimálně 3 x týdně
Nemusíte se zavírat do posilovny a mučit své tělo,  postačí svižnější procházka na čerstvém vzduchu. Navíc pohyb může sloužit jako skvělý předěl mezi pracovní a Vaší vlastní částí dne.