Jaroslav Kulhavý: Denní menu šampiona

Jaroslav Kulhavý: Denní menu šampiona

Vědět, jak se stravují šampioni, znamená pro amatérského sportovce víc než jen bulvární útok na jejich soukromí. Je to cenná možnost inspirovat se. Přiučit. Následující rozhovor s Jaroslavem Kulhavým může být právě takovou inspirací. Není tajemstvím (bylo by vlastně špatně, kdyby bylo), že jedním ze sponzorů našeho olympionika je i domácí výrobce potravinových doplňků, firma Nutrend. Ani my to nebudeme držet v tajnosti – naopak jsme Jaroslava požádali, aby byl konkrétní. Pro potřetí zmíněnou inspiraci.

Říká se, že výživa je důležitá součást výkonu, odsouhlasil bys tohle tvrzení?

„Výživa je důležitá nejen v den závodu, ale i v delším období před ním, a vlastně i po celý rok. Nelze se celý rok stravovat ve fastfoodech a v den závodu se přepnout do jiného režimu. Nesouvisí to jen s výkonem, ale i se zdravím, regenerací nebo hmotností. Výživa a životní styl by si měly odpovídat.“

Pomáhal ti někdo tvůj obecný jídelníček, nejen doplňky, ale i je, sestavit?

„V současné době si jídelníček sestavuji sám, ale v začátcích jsem spolupracoval s Petrem Fořtem a později s Petrem Havlíčkem. Teď už mám své zkušenosti, které případně konzultuji s lidmi z týmu a dalšími. Občas se objeví nová móda, dělají se různé intolerance a podobně, názory na jednotlivé potraviny se vyvíjí.“

Experimentuješ s těmito novými poznatky, nebo se držíš své cesty?

„Snažím se část z nich vyzkoušet. Mnoho věcí se dá v jídelníčku využít dlouhodobě, něco je spíš ‚módní‘ záležitost. Třeba lepek vylučuji jen v období, když chci tělu ulehčit práci, například v těžších fázích přípravy, abych urychlil regeneraci. Někomu může podobně vadit laktóza, nějaký druh masa nebo jakákoli jiná potravina, což lze zjistit pomocí testu.“

Dopřeješ si někdy „zakázané ovoce“?

„Už jsem se naučil, že mi chutnají hodnotná a relativně zdravá jídla, ale i já mám rád občas také některá ta nezdravá. Celkově jsem hodně nastavený na sladké, takže kdyby to šlo, po každém jídle si dám dezert a snídani mám jen sladkou. Ale v nejdůležitějších fázích sezony si ho musím odříct a hlídat se. V mém případě jde spíš o váhu než o to, že bych jedl něco nezdravého. Takže hlídám hlavně množství sladkého a poměr jednoduchých cukrů.“

Jak velké jsou tvé hmotnostní výkyvy v sezoně a mimo ni?

„U mě je to docela hodně, přibírám relativně snadno, někdy je to po sezoně až kolem šesti kilo. To už se cítím špatně a je mi malé oblečení. Snažím se to držet do pěti kil, což je hranice, odkud se dokážu dostat do formy. Ale s přibývajícím věkem mám pocit, že je to těžší a těžší.“

Máš před závody nějaké speciální výživové rituály?

„Snažím se až do snídaně před startem držet v maximální míře klasické stravy. V poslední době se mi v tréninku také osvědčují speciální palačinky Protein Pancake s vysokým obsahem proteinů, na obalu je psáno 44 procent, které Nutrend začal připravovat. Ty jsem ale zatím před závodem nezkoušel. Poslední jídlo před závodem bývá rýže na různé způsoby nebo ovesná kaše, kterou jsem vždy využíval při etapáku Cape Epic. Je jasné, že je třeba zařazovat BCAA a v pitném režimu již při rozjíždění lehčí iontový nápoj. Volím Isodrinx. Gely, ať už Endurosnack nebo Carbosnack, přijdou ke slovu až při vlastním závodě, kdy není čas na dlouhé ‚zpracovávání‘ tyčinek.“

Hodně specifické je jistě stravování na etapových závodech.

„Vícedenní závody jsou opravdu hodně specifi cké, nejdou objet jen na gely. Ty se dají v mém případě využít za etapu tak maximálně dva a je třeba je dostatečně prokládat tyčinkami s vyšším počtem sacharidů. U Nutrendu mám na výběr Power Bike bar, Voltage Energy Cake nebo Just fruit. Současně je nutné to ‚rozbít‘ normálním jídlem, jako je prostá osolená brambora, rýžová kostka nebo jiná alternativa na bufetech. Pro tělo je to totiž taková zátěž, že se může začít bránit konzervantům obsaženým v některých speciálních doplňcích. Zcela specifický je v tomto ohledu Cape Epic, kde si toho musím maximum odvézt sám, na bufetech jsou někdy nápoje a doplňky zcela neznámého původu – k modrému nebo fialovému nápoji moc důvěry nemám a žaludek mi oprávněnost nedůvěry několikrát potvrdil, když nebyla jiná volba.“

Máš gely a tyčinky v kapsách nějak „přednačaté“, aby ses do nich při závodě snadno dostal, nebo to řešíš jen tím, že se občerstvuješ na rovných úsecích?

„U gelů si před startem sundávám alobalová víčka, která jsou pod šroubovacím uzávěrem. Tyčinky používám jen na delších tratích a tam mám většinou čas je otevřít během závodu. Je to lepší, než je mít nalepené někde v kapse.“

Bavili jsme se o různých závodech, jsou tu ale taky tréninkové dny a dny volna.

„Ve spojení s náročnými tréninky je nutné pravidelné zařazování aminokyselin BCAA, po tréninku pak spoléhám na přípravek Regener a další. Přípravků pro doplňování energie je celá řada, ať už zmiňované palačinky, multivitaminy a antioxidanty, Omega3 nebo kloubní výživa Flexit a podobně. Všechny tyto prostředky začleňuji podle potřeby, současně to ale nechci přehánět, a tak to kombinuji s klasickou pestrou stravou. Vzhledem k náročnosti cyklistiky ale není možno doplnit vše jen touto klasickou cestou, speciální doplňky pomáhají k rychlejší regeneraci, doplnění vitamínů a ochraně svalové hmoty. Zde se opět skvěle osvědčily aminokyseliny BCAA, tyčinky na tréninku jsou samozřejmostí. Mám-li být opět konkrétní, Nutrend má v tomto ohledu tak pestrou škálu produktů, že je vždycky po čem sáhnout. Ať už je to bezlepkový Flapjack, proteinové tyčky s různým podílem proteinu, tyčky Raw bar nebo DeNuts různými ořechy, semínky a jablky nebo energetické bomby v podobě čokoládových tyčinek. Tak jako je každý den jiný, i chutě jsou rozdílné, podle toho volím typ a příchuť.“

Ty jsi pověstný i tím, že mimo závodní sezonu hodně trénuješ doma, jak tomu odpovídá strava?

„Zima neprobíhá v takové intenzitě, nepotřebuji tedy tolik sacharidů, tréninky se dají objet i na lehce naředěné iontové nápoje. Obvykle mám dva bidony, jeden klasický, ten vypiju, než stihne zmrznout, druhý termo, ten mám na dojezd. V zimě se straním banánů a jiného exotického ovoce, které ochlazuje organizmus. Sázkou na jistotu jsou tyčinky jako bezlepkový Flapjack, který mi vyjde na celý trénink – 100 gramů rozdělím na dva kusy. Trénink si chci také trochu užít, a ne jíst jen to, co musím, volba doplňků stravy je zde i o konkrétní chuti. Nesnažím se do sebe cpát něco, na co nemám momentálně chuť. Gely nevozím, je to pro mě čistě závodní doplněk.“

Měl bys pro čtenáře nějaké doporučení týkající se výživy?

„Důležitý je hlavně začátek – mít vůli se o stravu zajímat, získat znalosti a změnit svůj životní styl. Zjistit si, jaké živiny jsou v kterém jídle a potravině, a naučit se to používat v tréninku i závodech. Ale vypozorovat, jak konkrétní tělo funguje a co mu vyhovuje, je běh na dlouhou trať. Každému před závodem vyhovuje jiná snídaně, jiná večeře, někdo upřednostní lehce stravitelnou bílkovinu, jiný steak. Stejně tak při zá- vodě někdo sní bez problémů spoustu gelů, jiný snese sotva jeden. Hledání ideálního jídelníčku také může urychlit konzultace s nějakým výživovým poradcem, což vše podstatně usnadní.“

Autor článku: Eda Pinkava

Zdroj: VELO 7/8 2017

1.1.2013

Dárek k nákupu nad 2 000 Kč

Dodržujte pitný režim ještě snadněji

Dárek k nákupu nad 2 000 Kč

Objevte novou produktovou řadu

Objevit
Objevte novou produktovou řadu

Křupavá a plná proteinu

Qwizz Protein Bar
Křupavá a plná proteinu

Odebírejte náš newsletter

a získejte přehled o aktuálních akcích a novinkách.

Doprava ZDARMA při nákupu nad

Vyberte si dárek ke každému nákupu

Speciální akce každý měsíc

Používáme kvalitní a značkové suroviny

Rychlá expedice vaší objednávky

Nutriční poradenství pro vás

Copyright © 2024 NUTREND D. S., a.s. Všechna práva vyhrazena