Křeče - Správně trénovaný sportovec na křeče netrpí | NUTREND.cz - Oficiální e-shop

800 750 750(8-16 hod.)

Váš košík: 0 0
Menu

Křeče - Správně trénovaný sportovec na křeče netrpí

Datum: 15.5. 2014

Není snad cyklisty či vytrvalostního sportovce, který by neznal náznak či problém staženého svalu zapříčiněný nástupem křečí. Co vlastně křeč je, jak vzniká, jak jí předejít a navždy se jí úspěšně zbavit?

Klíč je především ve správném a úměrném zatížení organismu. Menšina sportovců se pyšní nízkým zastoupením iontů a všech látek potřebných pro dobrou svalovou kontrakci.

Naprosto univerzálním lékem na křeče je prý hořčík. Nejenže vám ho obvykle doporučí známí, nejrůznější reklamy, ale i mnozí lékaři. Hořčíkem nelze nic zkazit, ale v mnoha případech ani vylepšit. Křeč je totiž vždy následek celkového komplexu chyb, které vyústí v bolestivé stažení inkriminované tělesné partie.

Křeč jako následek neúměrné intenzity zatížení, vyčerpání, chladu, nemoci a stresu

Nejčastějším důvodem křeče je neúměrné zatížení a únava. Důvěrně ji znají velmi slabě trénovaní amatérští sportovci s nedostatečnou fyzickou připraveností na pravidelnou zátěž. Ti se v horlivosti snaží stačit dobře připraveným sportovcům a spotřebují velmi rychle minerální zásoby. Při zátěži vyčerpají mechanizmy, které zabezpečující přesuny minerálů při relaxaci vlákna. První obrana svalu při jeho vyčerpání je právě obávaná křeč.
 
Za křečovými stavy mohou stát zejména u nezkušených sportovců i velké ztráty tekutin, jejichž důsledkem bývá nerovnováha iontů v organismu. Mezi další příčiny lze zařadit prochladnutí, těsné oblečení či špatný pohybový vzorec sportovce, který přetíží a rychle unaví opomíjené a oslabené svalové partie při novém pohybu či narušení stereotypu pohybového vzorce.
K tomu může dojít zejména u cyklistů, kteří budou měnit posed na kole. Každý sval má délku, ve které je jeho schopnost pracovat efektivnější. Směrem k maximálnímu prodloužení i zkrácení jeho síla klesá a pravděpodobnost křečí naopak roste. Optimální fixovaná poloha je individuální, co je vhodné pro jednoho, nemusí sedět druhému.
 
Hojný výskyt křečí je právě u silově rychlostních a zejména vytrvalostních sportů. Často se opakující křeče při sportovních aktivitách, jako jsou běh, cyklistika, plavání, mohou však mít i o něco závažnější viníky, než jsou kupříkladu chlad nebo velmi těsné oblečení. Křeče mohou být i následkem chorob či celkově ztuhlých svalových řetězců. Ideální je v tomto směru navštívit fyzioterapeuta, který vše podrobně vyšetří a najde příčinu vzniku svalového spazmu.
 
Neposledním v pořadí významnosti je souhrn vlivů našeho metabolismu a svalové práce. Sem patří nerovnováha hladin důležitých krevních minerálů, jako jsou sodík, draslík, hořčík a vápník. Opomenout bychom neměli ani dostatek kyslíku ve svalech a jejich zakyselení ovlivněné správnou trénovaností sportovce. Dále teplo a chlad, které tělo též výrazně ovlivňují.
 
Jak tedy vyzrajeme preventivně na křeče?
  • Pravidelný a systematický trénink, úměrná intenzita a dávkování zatížení 
  • Správný pitný režim
  • Správný strečink, vyrovnání dysbalancí při jednostranném zatěžování těla a pravidelné uvolňování zatěžovaných partií z aktivního zatížení
  • Správné zatížení svalových partií a kvalitní posed na kole
  • Dobrá termoregulace v organismu (eliminovat prochladnutí a naopak přehřátí organismu)
  • Dostatečný a vyvážený přísun minerálů a stopových prvků
  • Vhodné oblečení a prevence

 
 
Miloš Škorpil Vojtěch Beran
Absolvent fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.
Dlouhodobá aktivní činnost ve vrcholové cyklistice (1993 - 2004 ASC Dukla Praha, závodník). Aktivní sportovec se znalostmi v oblasti trenérství, výživy, regeneračních procedur a východní medicíny.
Zaměření
Trenér I. třídy - cyklistika (absolvované na UK FTVS, VŠ), trenérská praxe od 2004 (Dukla Praha, dále vlastní klub CK Alltraining.cz).
Specializace na trénink s využitím wattového výkonu (I. Diplomová práce o wattech v ČR, 2007)

Seznam produktů

ISODRINX

ISODRINX

249

217 bez DPH