Co si obout?
Základem jsou dobré boty s kvalitní měkkou podešví. V zimě tak vyrážíme i na silniční běhy v trailových botách, které mají výrazně lepší přilnavost. Trasu volíme tak, abychom se vyhnuli kritickým místům a snažíme se spíše než po silnici běhat po pěšinkách, protože tráva a jemné kamínky drží často lépe, než asfalt a silnice.
Co proti uklouznutí?
Nesmeky
Ani výše zmíněné rady však nemusí uprostřed zimy stačit a v tu chvíli saháme po osvědčených nesmecích nebo rovnou hřebových botách. Ve většině případů postačí gumové nesmeky s kovovými hroty. Jsou lehké, snadno se obouvají, a tak si je navlékáme jen na kritická místa, kde víme, že přijde led nebo namrzlý sníh. Bota totiž díky nesmekům mění své vlastnosti a je o něco nepohodlnější. Nesmeky se také na tvrdém povrchu hodně opotřebovávají a rychle vám z nich pak vypadnou hroty.
Boty s hřeby – hřebovky
Oproti tomu v kvalitní hřebové botě vydržíte i běh po asfaltu. Ty moderní fungují tak, že se hřeb pod tlakem na tvrdém povrchu zasune, a tak o něm víte jen kvůli jemnému cvakání při každém kroku. Nemusíte myslet na to, kdy přijde led, nepřekvapí vás náhodná námraza a pomohou často i na mokrých kořenech nebo při přeběhu přes dřevěný most, který bývá často nebezpečnou pastí.
Podešev se sklem
Samozřejmě běh po tvrdém povrchu nedělá dobře ani kvalitním hřebovkám, proto s nimi vždy volíme trasu spíše v terénu a silnici bez sněhu a ledu se, pokud to jen trochu jde, vyhýbáme.
Poslední variantou určenou spíše do města je podešev s příměsí skla, která na podešvi funguje jako „smirkový papír“. S touto technologií přišel před čtyřmi lety Vibram, bohužel má v nabídce jen pár bot. Takováto bota perfektně drží na náledí, ale v terénu své vlastnosti velmi rychle ztrácí. Je tak vhodná opravdu jen pro běh po městě a v parcích.
Extra tip - hole:
Pokud máte problémy při zimním běhání se stabilitou, pomůžou skvěle také hole. Perfektně vám pomůžou v chůzi nebo při běhu do kopce, kdy se do nich zapřete, nebudete tak balancovat, šetříte energii, a především i svoje klouby. Totéž platí i při sbíhání kopců. Hůlky vás podrží a opět si šetříte i klouby. Skvělou variantou jsou supermoderní italské hole Ergocurve, které mají ergonomický tvar a méně tak zatěžují ruce a zápěstí. Navíc díky svému tvaru umožňují přenést více energie do pohybu vpřed než klasické rovné hole. Díky tvarování je pak v okamžiku, kdy je nepotřebujete, snadno přehodíte přes záda podobně jako luk.
Co na energii:
Při běhání v zimě může velmi rychle dojít energie, protože je to těžší a náročnější než v běžných podmínkách. Doporučujeme proto mít u sebe energetickou tyčinku, která vás zase postaví na nohy. My nedáme dopustit na Nutrend Fruit Energy nebo na Voltage Energy Bar. Stačí jen kousek a uvidíte, jak zase chytnete „druhý dech“.