Aminokyseliny jsou základní stavební jednotkou bílkovin a vytvářejí jejich strukturu. Na stavbě svalových bílkovin se jich podílí celkem 21.
Dle důležitosti dělíme aminokyseliny do dvou skupin:
- esenciální (nezbytné), které je nutné dodat potravou
- neesenciální, které si organismus dokáže vytvořit v případě potřeby z jiných aminokyselin.
Tyrosin patří mezi neesenciální aminokyseliny. Ve svalové bílkovině je zastoupen 1 až 2 %. Z tohoto zorného úhlu pohledu mu není třeba věnovat žádnou větší pozornost. Situace se ale diametrálně změní, pokud se podíváme na tyrosin jako na samostatnou aminokyselinu. Většině sportovců jsou dobře známy jiné aminokyseliny, které jsou ve sportovní výživě a tréninku neustále zdůrazňovány. Mezi tyto „oblíbené“ aminokyseliny patří např. BCAA (leucin, isoleucin a valin), které jsou již jakousi „stálicí“ sportovní výživy, dále také glutamin a v posledních letech i arginin.
Ale co Tyrosin? Ten je na současném poli sportovní výživy hodně opomíjen, doslova „živoří“ ve stínu populárnějších aminokyselin, ale neprávem. Vždyť již v 80. letech dvacátého století se objevily odborné studie ze slavného Colganova institutu v USA, které dokumentovaly možnost použití tyrosinu jako stimulátoru vylučování růstového hormonu – jako ostatně i několik dalších aminokyselin (např. arginin, ornitin, tryptofan či lysin).
Avšak v současnosti se pozornost ve vztahu k tyrosinu obrací jinam. Tyrosin je aminokyselina, které má mnohostranné využití v organismu, ovlivňuje řadu fyziologických funkcí. Při bližším zkoumáním a poznáváním lidského organismu se objevují stále nové souvztažnosti, které dříve nebyly známy. A proto by rozhodně neměl být tyrosin opomíjen. Je totiž prekursorem (jakýmsi předstupněm) velmi důležitých látek, a to především hormonů v lidském organismu.
Tyrosin má tedy v těle tyto funkce:
- Tyrosin je základním stavebním kamenem hormonů štítné žlázy - trijodtyroninu a tyroxinu. Štítná žláza, přesněji řečeno její hormony, zásadně ovlivňují úroveň bazálního metabolismu, což je rozhodující pro celkovou energetickou bilanci. A již tu máme první významné použití tyrosinu. Během redukčních diet dochází často k útlumu bazálního metabolismu. Organismus doslova šetří energií na svůj provoz, což je přesně opačný efekt, než se od redukčních diet očekává. Použitím tyrosinu můžete úroveň bazálního metabolismu opět zvýšit tím, že tato aminokyselina podporuje tvorbu thyroidních hormonů. Druhotným a velice vítaným efektem je pak i zvýšené spalování tuků.
- Tyrosin je nezbytný pro tvorbu tzv. poplachových, stresových hormonů adrenalinu a noradrenalinu (katecholaminy) – hormonů dřeně nadledvinek, které se ve zvýšeném množství vylučují při stresových situacích.Tyto hormony zodpovídají za tzv. poplachovou reakci, která u pravěkých lidí byla často otázkou života a smrti. Tělo díky „poplachovým“ hormonům mobilizuje energii a připravuje jedince na boj a u těch méně statečných na útěk - zvyšuje se tepová a dechová frekvence, roste krevní tlak, začínáme se potit, mobilizují se energetické zdroje. V současné době se stresové hormony nejčastěji vyplavují, když nestíháme v práci, když nám vynadá šéf, nebo když se „ploužíme“ v nekonečné koloně vozidel. A tak nás projevy těchto hormonů spíše obtěžují. Ale vše špatné je i pro něco dobré! Metabolické účinky mají katecholaminy v játrech, svalech a tucích. Aktivace jaterních receptorů adrenalinem vede ke glykogenolýze (štěpení glykogenu) a ke zvýšení glykémie (hladina krevního cukru), podobný účinek nastává i s glykogenem ve svalech.
V tukové tkáni vyvolávají adrenalin i noradrenalin lipolýzu - štěpení tuků na mastné kyseliny a glycerol. Uvolněné mastné kyseliny slouží jako zdroj energie pro svaly a mohou poskytovat materiál pro jaterní glukoneogenezi. Vylučování stresových hormonů nám právě díky mobilizaci glykogenu a tuků poskytne bohaté energetické zdroje pro trénink. Především mobilizací tukových zásob oceníte při snaze o redukci hmotnosti. A to je další vítaná možnost jak využít tyrosin. Z tohoto důvodu tyrosin umožňuje sportovcům kvalitnější, intenzivnější a náročnější trénink. Máte více energie pro trénink a cvičíte v lepší psychické pohodě.
Jak a kdy tyrosin používat?
Pro jeho účinnost jako specificky působící aminokyselinu je třeba mít na zřeteli jednu zásadu: nikdy jeho aplikaci nekombinujte s příjmem proteinových koncentrátů či jiných bílkovin! Tím bychom jeho efekt zcela potlačili. Proto ho zapíjejte buď ovocnými šťávami, nebo vodou, ovšem rozhodně ne mlékem.
Pro podporu sportovního výkonu ho můžete použít cca 30 až 60 minut před tréninkem.
Při redukčních dietách a podpoře hubnutí jej konzumujte ráno na lačno a druhou dávku opět před tréninkem. Pro zlepšení nálady, při pocitech velké psychické únavy použijte ráno na lačno, či kdykoli před duševně náročnou činností.
Tyrosin je výborným doplňkem při překonávání tréninkové stagnace, při stavech mentální a fyzické únavy, při hubnutí a redukčních dietách… takže nezbývá než vyzkoušet!
Protože tyrosin silně aktivizuje organismus, tak ho nepoužívejte navečer, opravdu těžko byste usínali.
1.1.2013
Petra Kvitová doporučuje
na váš první nákup, stačí zadat váš e-mail.
Přečtěte si zpracování osobních údajů společnosti NUTREND.
Slevový kód aktivujete kliknutím na tlačítko níže. Nebo jej můžete zadat ručně v 1. kroku košíku.
Váš kód
Zkopírováno do schránky.
Vaše e-mailová adresa byla již byla použita k vyplnění formuláře.
Kupte ks a získáte zdarma ks ,
Dárek získáte automaticky.
a získejte přehled o aktuálních akcích a novinkách.
Doprava ZDARMA při nákupu nad
Vyberte si dárek ke každému nákupu
Speciální akce každý měsíc
Používáme kvalitní a značkové suroviny
Rychlá expedice vaší objednávky
Nutriční poradenství pro vás
Copyright © 2024 NUTREND D. S., a.s. Všechna práva vyhrazena