Již jste začali | NUTREND.cz - Oficiální e-shop

800 750 750(8-16 hod.)

Váš košík: 0 0
Menu

Již jste začali?

Již jste začali?

Datum: 23.9. 2016

Již jste začali „dřít“ na své formě? Získat svalovou hmotu není snadný úkol. Jistě jste již slyšeli: „No… to musíš prostě hodně jíst a tvrdě trénovat!“ Zároveň nelze hned očekávat, že naberete 5kg kvalitní hmoty během pár týdnů tohoto snažení.

Rychlé přibírání váhy je navíc nezdravé a místo svalů byste s rychlostí nabírali i tuk. To není ani přinejmenším žádoucí. Pak také jsou mezi námi tělesné typy, které mají rychlý metabolismus a jen stěží nabírají.
 
Posilování samo o sobě neznamená, že vaše svaly rostou. Trénink je velmi důležitý, ale mnohem důležitější je vyvážená strava a správný příjem živin. Pokud jste ve fázi přidávání zátěže a chcete dosáhnout výsledků, potřebujete zvýšený příjem kalorií a hodnotnou výživu. Každý začátek je těžký. Potřebujete si stanovit tréninkový plán a také hlídat, co jíte.
 
Jednoduchý pohled do jídelních lístků mladých a začínajících cvičenců mi ukázal, že dvě třetiny z nich trpí nedostatkem kvalitních živin. Zejména nízký příjem „užitečných“ kalorií ze stravy s obsahem komplexních sacharidů, nedostatečný příjem plnohodnotných bílkovin. Na druhé straně je patrný zvýšený příjem jednoduchých cukrů a nasycených tuků, často v kombinaci s tréninkovou zátěží bez dostatečné regenerace. Takový trénink, v systému 3 dny aktivity v řadě následovaných dnem volna, je pro začátečníky, kteří mají problém s nabíráním svalové hmoty, jednoznačně špatná volba. Výsledkem je časté přetrénování a minimální progres. Za neúspěchem ve snaze "nabrat na svalové hmotě" stojí však i výpadky v tréninku.
 
Trénink je pro růst svalů stimulem. Podnětem k růstu svalové hmoty je hlavně silový trénink (vhodně zvolený trénink), který by měl vyvolat ve svalových vláknech sled anabolicky efektivních dějů, takových, které významně zvýší proteosyntézu (tvorbu nové bílkoviny, a tedy svalové hmoty). Vhodný trénink by zároveň neměl způsobit "přetrénování" následkem čehož nastává nárůst dějů katabolických. Při těchto dochází ke zvýšenému rozpadu svalové bílkoviny, nebo zpomalení svalového růstu. Pokud jste zoufalí, že se vám nedaří nabrat na svalové hmotě, zkuste trénovat méně často, ale s o to důraznějším přístupem a pravidelněji (tzn. bez tréninkových výpadků).
 
Hypertrofie (svalový růst) je složitý proces, který ovlivňuje velký počet faktorů. Chci proto zdůraznit, že trénink je pouze podnětem k svalové hypertrofii a musí splňovat specifická pravidla, související s velikostí zátěží, počtem opakování, sérií, tréninkovým tempem, četností tréninkových jednotek atd. Pokud jsou v těle vytvořeny podmínky pro růst svalové hmoty, sportovec zaznamenává díky opakovanému tréninkovému zatížení zvětšení objemu svalové hmoty i síly.
 
Vaše tělo potřebuje správnou energii k tomu, aby zvládlo trénink, ale také k tomu, aby se vaše svaly díky hodnotné výživě včas zotavily! Z toho co již víme o růstu svalů je jasné, že dříve nebo později každý narazí na hranici, která se zdá být limitem pro další růst svalových vláken. Východisko ze stavu stagnace však může přinést nejen změna tréninku (zařazení nových technik, principů a postupů, které vyvolají potřebu dalších adaptačních změn ve svalu) ale i zařazení doplňků výživy do svého jídelníčku. Naštěstí už není neobvyklé, když atlet využívá vědecké poznatky v oblasti doplňků stravy (nejlépe ve spolupráci s trenérem a výživovým poradcem), aby dosáhl lepších výsledků a zlepšení výkonu. Ještě stále existuje dost lidí, kteří začínají s posilováním bez trenéra, bez poznatků a bez doplňků stravy a zůstávají daleko za svými očekáváními. Volba špatného přípravku také končí bez výsledků nebo mnohem menšími zlepšeními, než čekali.

 
Základní doplňky stravy vhodné při nabírání hmoty:
 
Objemový tréning  
 
Náhled na OBJEMOVÝ REŽIM našeho sportovce BENJAMINA RADIĆE 
 
po probuzení:
COMPRESS B.I.G. + MULTIVITAMIN COMPRESSED CAPS + CREATIN MONOHYDRATE (měsíční kreatinový cyklus a pak změnit za BETA-ALANIN)
 
varianty snídaně:
    1) tvrdý sýr nebo drůbeží šunka s tmavým pečivem + 1 ks ovoce
    2) kaše z ovesných vloček s mlékem, dochucené sušeným ovocem a ořechy
 
varianty dopolední svačiny:
   1) EXCELENT PROTEIN BAR + hrst lískových ořechů
   2) 100% BEEF PROTEIN + hrst vlašských ořechů
 
varianty obědu:
   1) hovězí steak s rýží + OMEGA 3 PLUS
   2) drůbeží maso s těstovinami + OMEGA 3 PLUS
 
varianty odpolední svačiny:
    1) tvaroh s medem a ořechy
    2) FLAPJACK
 
před tréninkem: N1 + VOLTAGE ENERGY CAKE
 
při tréninku: GLADIATOR
 
po tréninku: COMPRESS B.I.G. + CREATIN MONOHYDRATE (měsíční kreatinový cyklus a pak změnit za BETA-ALANIN)
 
varianty večeře:
   1) hovězí hamburger z bezlepkového pečiva a zeleninou
   2) losos s rajčaty a špenátem, brambory vařené ve slupce
 
  
Konkrétní gramáž neuvádíme záměrně, protože vše vždy musíte přizpůsobit energetickým nárokům svého těla. Obecné doporučení, o které se můžete opírat je každodenní příjem bílkovin od 1,7 až do 2 g na kilogram bílkovin, k tomu přidáte 5 - 6 g sacharidů na kilogram hmotnosti a 1,5 - 2 g tuků na kilogram hmotnosti (nebojte se tuků, právě z nich vaše tělo získává substráty pro tvorbu anabolicky účinných, tělu vlastních hormonů).
 
Na závěr, nezapomeňte svůj jídelníček stále obnovovat, inovovat a hledat ty potraviny v kombinaci s doplňky stavy, které přesně vyhovují vašim potřebám a cílům. Pak už zbývá jenom tvrdě makat na tréninku, dopřát si odpočinek a regeneraci a nic Vás pak nezastaví!!!
 
Janka Pálešová  
Výživový poradce NUTREND

Seznam produktů

MASS GAIN

MASS GAIN

440

383 bez DPH

ZMA

ZMA

590

513 bez DPH