Když budete vědět, jak si s ní poradit, získáte tak klíč k úspěchu, sport si více vychutnáte a prožijete krásné sportovní chvíle.
Každý, kdo chce zvyšovat svou fyzickou kondici, nesmí opomenout trénink a pravidelné více či méně intenzivní zatížení. Většina sportujících lidí však často zapomíná na regeneraci organismu, která tvoří neméně důležitou složku sportovního zatížení. Dobrá regenerace je úspěchem celého komplexu procesů, jež do sebe zapadají jako skládačka.
Strečink, masáž, saunování a pravidelné uvolňování svalů pod dohledem odborníků výrazně pomohou jako prevence před možným přepětím či přetrénováním organismu. Maséra či často opomíjeného fyzioterapeuta by měl pravidelně navštívit každý sportující člověk, aby předešel zdravotním problémům, které by mohla zejména cyklistika přinést.
Co se děje v těle při tréninku?
Fyzická námaha vyvolává únavu. Ta se projevuje jak v řadě dílčích příznaků, tak především ve snížení celkové výkonnosti. Při pravidelném zatěžování organismu dochází ke kumulativnímu efektu, nahromaděná únava se stále stupňuje, zatímco energetické zdroje v organismu se tenčí. Je velmi důležité, aby se správně využívalo principů sportovního tréninku, trenér správně nastavil jeho délku, intenzitu, typ zatížení a nezapomněl přitom spočítat, jaká bude délka následného zotavení. Při tomto plánování musí zohlednit i pracovní vytížení sportovce, které by se nemělo dostávat do doby regenerace. Jestliže budou tyto aspekty v harmonické rovnováze, nemělo by dojít k obávanému přepětí či přetrénování, kdy tělo přetíží i mnohé svalové partie, které jsou pak ztuhlé, skoro nefunkční a organismus je unavený.
Těmto neblahým stavům můžeme předejít zejména úměrným zatížením a zařazením pravidelného strečinku při vašem tréninku. V mnoha sportech by bez důkladného strečinku nemohlo tréninkové zatížení vůbec začít. Nejeden atlet, gymnasta či kondiční sportovec ve fitcentru věnují strečinku před tréninkem dostatek času. Nejen proto, aby si nepoškodili svaly, ale zejména proto, že ke svému výkonu potřebují velký rozsah pohybu. Nejinak je tomu u cyklistiky. Nejvýraznějšímu zlepšení pomůže zejména pravidelný strečink.
Sáhněte si do svědomí, kolik z vás se před svým tréninkem na kole věnuje alespoň zběžnému protažení potřebných svalů? A kolik z vás chce urychlit regeneraci a věnuje se důkladnému a hlavně správnému protažení namožených svalových partií?
Dlouhodobě zatěžované svaly mají tendenci se zkracovat, proto se i rychleji unaví
Správný strečink a uvolnění namožených svalů je základ úspěchu
Možností uvolnění svalů je několik. Nejznámější a nejjednodušší formou protažení svalů je strečink statický. Protažení je praktikováno do krajní pozice s výdrží a udržením této polohy 20-30 sekund. Doprovázené vždy prohloubeným výdechem bude cíleně zlepšovat flexibilitu vašich svalových partií a pohyblivost. Výhodou statického strečinku je jednoduchost provedení cviku. Dále můžete využít velmi účinnou formu strečinku pasivního.
Ten představuje nejúčinnější metodu protažení pro ty, kteří se nedokážou zbavit svalové ztuhlosti. Strečink je prováděn jinou osobou, jež působí na aktéra silou. K natažení svalu dojde vnějším působením síly partnera.
Největším přínosem strečinku je snížení svalového napětí, zmenšení svalové bolesti při zátěži, omezení rizika zranění při cvičení, zlepšení svalové regenerace a celkové relaxace organismu po zátěži, snížení pravděpodobnosti onemocnění páteře. Proto na něj nezapomínejte hned po ukončení aktivity, kdy výrazně urychlí regeneraci namožených svalových partií a je nejúčinnější.
MĚJTE NA PAMĚTI:
- Do 30 minut po zátěži účinnost až 80 %
- 1-2 hod. po zátěži účinnost 20-30 %
- 5-6 hod. po zátěži účinnost 5%
Každého z nás občas bolí záda, píchá pod lopatkou či zlobí koleno. Většinou každý hned vyrazí za doktorem na obstřik. Málokdo si ale uvědomí, že tyto aktuální bolesti mají svoji primární příčinu. Fyzioterapie se zabývá léčbou pohybového aparátu. Klouby, svaly, vazy jsou přetěžovány při neustále se opakujícím pohybu i při dlouhodobém vystavení statické poloze. Příčiny jsou jak jednostranné zatěžování při práci tak stavy po úrazu či jakémkoliv onemocnění. Dále také stavy po psychickém a pracovním vypětí v běžném životě. Fyzioterapeut hledá příčinu, která problém vyvolala, a pomůže správným a vhodným uvolněním či posílením jednotlivých svalových partií opět k pocitu úlevy. Každý sportovec se do stavu tzv. zablokování dostane i několikrát ročně. Proto by pravidelná návštěva fyzioterapeuta měla být pro každého, alespoň dvakrát ročně, téměř povinností.
Fyzioterapie používá různé techniky, které umožňují zlepšit pohybovou funkci svalů a kloubů do maximálně možného rozsahu pohybu. Je schopná řešit a urychlit léčebný proces pohybového aparátu a snížit až zcela odstranit bolesti a ztuhlost svalů a kloubů. Speciální cvičení zvyšuje pohyblivost jednotlivých kloubů a posiluje svaly ke zlepšení správného držení těla, a tak umožňuje provozovat pohybové aktivity.
Masáž uvolní svalové napětí, fyzioterapeut léčí
Dvě odlišné, i když velmi podobné profese. Zatímco masér preventivně dokáže uvolnit svaly a dotykem příjemně působí i na vaši psychiku, fyzioterapeut se snaží nalézt příčinu problému, vhodnými metodami ji odstranit a přebudovat špatné pohybové stereotypy, které vám působí bolest. Maséra byste měli navštěvovat taktéž pravidelně. Vyvarujte se intervalu jednou ročně na „poukaz od Ježíška“ či od vašich příbuzných.
Mgr. Vojtěch Beran, autor a trenér tréninkového centra Alltraining.cz