U jakékoliv fyzické aktivity dochází k ztrátě energie. O jak významnou ztrátu energie půjde, závisí na délce aktivity a intenzitě aktivity (hodnocené podle tepové frekvence). Za nejsnazším zdrojem energie z běžných živin je považována glukóza. Kromě glukózy tělo využívá i další energetické zdroje, jako jsou například mastné kyseliny (součásti tuků) a aminokyseliny (součástí bílkoviny). Na tomto místě je důležité si uvědomit, že tělo v rámci pokrytí energetického výdeje nikdy nepoužívá jenom jednu živinu! (častá a chybná interpretace některých výživových poradců)
Poměr jednotlivých živin použitých do celkové energetické směsi, kterou tělo používá pro pokrytí ztráty energie závisí (jak jsme si již řekli) na délce a intenzitě fyzické aktivity. Čím je aktivita intenzivnější, tím snazší energetické zdroje tělo hledá. Čím je aktivita naopak delší, tím více je tělo schopno do energetické směsi zapojit mastné kyseliny z tělesného tuku, a to zejména proto, že při dlouhé aktivitě nejme schopni udržet vysokou tepovou frekvenci a musíme zvolnit.
- V první fázi by měl probíhat vhodný silový trénink pro podnícení svalového růstu. Zde se nemusíme ohlížet na tepovou frekvenci. (bude velmi kolísavá)
- V druhé fázi bude vhodné zvolit aktivitu aerobního charakteru pro podporu redukce tukové tkáně a současně jako kompenzaci po předchozím silovém tréninku.
- První podmínkou je, aby při aerobní aktivitě dosahovala naše tepová frekvence 60–70 % maxima.
- Druhou podmínkou je pak aby průběhu sportovní aktivity byly přijímány snadné zdroje energie, a to v ideálním množství.
Ptáte se, proč přijímat energii, když se energie snažíme zbavit? Je to jednoduché! Jak jsme si již řekli, energii tělo čerpá z rozdílných zdrojů a té snadno dostupné energie je v těle relativně málo. Snadno dostupnou energii si tělo schraňuje ve formě glykogenu (zásobní polysacharid), který je ukládán v svalech a v játrech. Jakmile je glykogen z části vyčerpán, naše tělo nám dá najevo, že v aktivitě již není vhodné pokračovat. Významnější ztrátu glykogenu vnímáme pocitem zvýšené únavy, apatie a ztrátou chuti pokračovat. Jedná o příznaky takzvané hypoglykemie! Neznamená to, že tělo nemá další energii, ale pouze to, že v energetické směsi, kterou tělo používá je nedostatek jedné složky. Glukózy!
Pokud se v průběhu sportovní aktivity přijme rozumné množství rychlé energie (nejlépe kompozice glukózy a fruktózy), může tělo dále pokračovat ve sportovní aktivitě a tuky mohou být déle redukovány.
Rychlou energii doplníme nejlépe za pomoci iontového nápoje. Současně se snadnými energetickými zdroji totiž prostřednictvím iontového nápoje přijmeme do těla i velmi důležitou vodu a také elektrolyty. Vodu s elektrolyty ztrácíme při sportování díky pocení a významnější ztráta tekutin spolu s elektrolyty pro nás znamená stejnou překážku, jako při ztrátě zdrojů energie. Tělo v takové situaci prostě nechce pokračovat dál!
Když si shrneme fakta výše popsané, dojdeme k závěru, že vhodným pomocníkem pro dodržení pitného režimu při delší sportovní aktivitě může být například ISODRINX. Pozitivní vliv na sportovní aktivitu, zaměřenou na rozvoj svalstva a současně i redukci tukové tkáně, může mít produkt FAT DIRECT SHOT. Tento produkt obsahuje složky, přímo zapojené do metabolismu tuků, ale také složky zlepšující koncentraci. Volba po-tréninkového produktu, ze kterého naše tělo částečně získá zpět ztracené živiny je jasná! Samotný název už napovídá, co by se mělo stát nedílnou součástí tašky s vybavením do fitka. Je to šejkr a AFTER TRAINING PROTEIN.