Doplňování energie, aktivní regenerace, výživa | NUTREND.cz - Oficiální e-shop

800 750 750(8-16 hod.)

Váš košík: 0 0
Menu

Doplňování energie, aktivní regenerace, výživa

Datum: 2.2. 2015

Jste z fyzické aktivity příliš unaveni a nemáte energii na další aktivity a povinnosti? V takovém případě je potřeba zaměřit se na stravu, její složení a pravidelnost příjmu živin. Vzhledem k tomu, že se lidské tělo dokáže adaptovat na téměř jakoukoliv zátěž a situaci, mohli by jste si položit otázku, proč tak důkladně řešit stravu? Je to hlavně z toho důvodu, že příjem některých potravin komplikuje regeneraci, zpomaluje ji, nebo naopak tělu dodá energie příliš.

V prvé řadě bych začal složením potravy v určité části dne. Jako první po probuzení nás čeká snídaně. Často od svých klientů slýchávám, že na snídani nemají čas a tudíž ji neřeší. Že jim stačí po ránu káva a jedí až v práci. Poznáváte se v tom? Tak pozor, to je velká chyba! Udělat si čas na snídani (a nejen na ni) je velmi důležité. Nařídit si budík o půl hodiny dříve, připravit si snídani a v klidu se najíst je pro někoho nemyslitelné, ale zkuste to. Budete překvapeni, jak se ten den budete cítit a uvědomíte si, že najednou více zvládáte? To není tou půlhodinou navíc, kterou jste ubrali svému spánku (ve skutečnosti by jste měli chodit spát dříve, než máte zažité), ale tou porcí vhodné energie, kterou jste do těla po ránu dostali právě ze snídaně.

Vyzkoušejte si snadnou recepturu. Hned po ránu vypijte 2-3 dcl. ovocné šťávy nebo ředěného džusu s vodou v poměru 1:1 a přidejte obyčejný vitamín C a k tomu 500ml L-carnitinu. Ovocné šťávy vám připraví trávící systém na přijetí porce potraviny a aminokyselina L-carnitin s vitamínem C vám nejen „probudí“ mozek ze spánku. Poté si začněte připravovat snídani, případně i snídani pro ostatní členy rodiny.

Samotná snídaně by měla obsahovat větší množství energie, protože přes noc vaše tělo většinu nahromaděné energie z minulého dne spotřebovalo. Složením by pak snídaně měla obsahovat větší množství sacharidů (vhodnější jsou ty s nízkým glykemickým indexem), které tělu dodají tolik potřebnou energii do nového dne. Vhodné je například vícezrnné pečivo s tvrdým sýrem a zeleninou nebo nedochucené směsi obilných vloček, zalité mlékem či jogurtem (nepoužívejte kupované směsi müsli, obsahují příliš velké množství cukru). Jako vhodná alternativa se nabízí použití NUTREND PROTEIN PANCAKE, směs na lívance či palačinky, ze které jednoduše připravíte chutnou a živinově bohatou snídani. Nabízíme i praktický foto-recept na proteinové wafle nebo recept na jáhlovo-kukuřičnou kaši s ovocem a semínky.

Od svých klientů slýchávám, že během dne ve své práci nemají čas jíst a najdou si chvilku snad až na oběd, nebo v horším případě se pohotově dojídají pochutinami (sladkostmi), které mají pro takový případ připravené někde po ruce. Obojí je velká chyba! Nedostatek energie zapříčiní nadměrné snížení hladiny cukru v krvi a vlivem vzniklé hypoglykemie jste apatičtí, nekoncentrovaní a nepříjemní. To nejen pro své okolí, ale i sami sobě. Hypoglykemie je prostě nepříjemný a nevítaný stav. Opačným případem jsou právě notoričtí pojídači něčeho sladkého. Sladké jim navozuje pocit uspokojení a jejich tělo tak prochází pravidelným stavem hyperglykemie. Co ale s těmi kily, které jsou uložené převážně v pase nebo hýždích (podle typu postavy jednotlivce) a já se s nimi den co den musím vláčet? To pomíjím pouhý pohled do zrcadla, který dost demotivuje. Kdo si řekne, že se do zrcadla prostě dívat nebude, tak pro toho mám jiného a horšího strašáka – cukrovku.

Opět se nabízí poměrně snadné řešení, které dodá tolik potřebnou energii, abychom se cítili dobře a vše zvládali s energií a nadhledem. Stačí si naloupat, nakrájet nebo natrhat misku ovoce a vždy při příležitosti po něm sáhnout. Takto připravené ovoce vám vydrží po většinu pracovního dne a zamezí chutím na sladké. Možnou zdravou variantou dodání energie jsou i oříšky (nesolené a nepražené) a pokud vám to práce dovolí, tak i porce vícezrnného pečiva s pár plátky šunky, nebo kelímkem Cottage.

Blíží se čas obědu a my si musíme vybrat z toho, co nám nabízí závodní jídelna nebo restaurace v podobě narychlo připraveného a cenově výhodného menu. Nemusíme!
Jídlo připravené doma je levnější, většinou chutnější a to jako kuchaři nemusíme být ani vlastníky Michelinské hvězdy. Pro zdravé a chutné stravování stačí mít doma neocenitelného pomocníka – parní hrnec. O potravinu připravovanou v něm se po dobu vaření téměř nemusíme starat a souběžně se tak můžeme věnovat své rodině nebo jiným aktivitám. Samotné dochucení je pak na vašem umu a kreativitě. Takto připravené jídlo v krabičce se na nás tváří jako stále čerstvé a rozhodně nás nemůže nějak nepříjemně překvapit.

U většiny z nás zdravě smýšlejících je odpolední čas spojen s posledním jídlem přijímaným před sportovní aktivitou a je nutno zvolit ho správně, abychom na danou aktivitu měli dost energie, ale aby přijatá energie nebyla přehnaná či složená z nevhodných živin. Takové jídlo by se ve svém složení mělo opět opírat o větší množství pomalých sacharidů, které nám dodávají energii postupně. Jedná se například lehký salát s obsahem rýže nebo těstovin, zalitý malým množstvím olivového oleje, nebo ovesná tyčinka FLAPJACK (pozn.: pro méně aktivní určitě bude stačit pouze 50g). Pro silově zaměřené sportovce je zase velmi dobrým pomocníkem sacharidový koncentrát Compress B.I.G.

Těsně před sportovní aktivitou (cca 30 minut před ní) je vhodné použít dle typu aktivity například přípravek s obsahem L-carnitinu, vitamínu C, větvených aminokyselin pro ochranu svalové hmoty a lepší regenerace nebo vhodného stimulantu typu Taurin, Kofein, Tyrosine či jejich vzájemné kombinace.

Pro den bez fyzické aktivty je v odpoledních hodinách volba poměrně snadná. Stačí například nakrájená mozzarella se zeleninou, nebo zeleninový salát s luštěninou zalitý olivovým olejem. Vidím zde prostor i pro instantní bílkovinný koncentrát nebo pro ty z nás, kteří jsou právě zacílení na štíhlou linii, přípravek DIET PROTEIN.

Strava zvolená po sportovní aktivitě již úzce souvisí s přibližujícím se spánkem a podle toho je nutno ke stravě přistupovat. Pokud je sportovní aktivita včasná a máme po ní ještě možnost pestrého stravování, můžeme ihned po aktivitě zvolit například sacharidový koncentrát Compress B.I.G. s vyšším obsahem větvených aminokyselin a L-glutamínu, který podpoří regeneraci sportem znaveného těla (v tomto případě je nutné brát zřetel na tělesnou hmotnost sportovce vzhledem k vhodnému dávkování). Pokud již ten komfort stravování z časových důvodů nemáme, doporučuji pro zlepšení regenerace použít ihned po tréninku instantní větvené aminokyseliny s L-glutamínem.

Jako večeři zvolte například živočišnou bílkovinu ve formě masa nebo tvrdého sýru, případně rostlinou bílkovinu ve formě tofu nebo luštěniny. Jako příloha se nabízí jemně omaštěný brambor, zeleninové lečo, nebo zeleninový salát. Alternativa stravy ve formě výživových doplňků záleží na cíli jedince. Při redukci hmotnosti lze použít lahodný koktejl DIET PROTEIN a pro silově zaměřené sportovce instantní bílkovinné koncentráty.
 
Regeneraci organismu můžeme kromě stravy podpořit samotnou přípravou na fyzickou aktivitu, přístupem ke sportu samotnému a také způsobem využití času po sportovním výkonu. Regenerace organismu se zrychlí například pravidelností a vyšší četností fyzického výkonu. Nucený pohyb prováděný jednou za uherský rok je poměrně nepříjemný a také bolestivý. Pravidelností a větší četností provádění sportovní aktivity vitalizujete tělo, zlepšujeme látkovou výměnu v organismu, předcházíme civilizačním i jiným onemocněním a díky dávce pozitivních hormonů vyplavených při sportovní aktivitě současně podporujeme i činnost mozkovou. Na zlepšení regenerace se též kladně podepisuje kvalitní protažení, které by mělo být zařazeno v závěru každé sportovní aktivity.

Michal Tůček
Výživový specialista NUTREND

Seznam produktů

TYROSINE

TYROSINE

390

339 bez DPH

TAURINE

TAURINE

250

217 bez DPH