Senzace na Mattoni 1/2Maratonu Olomouc: Vyhrál vodič Ronoh, padly čtyři rekordy závodu | NUTREND.cz

800 750 750(8-16 hod.)

Váš košík: 0 0
Menu

Senzace na Mattoni 1/2Maratonu Olomouc: Vyhrál vodič Ronoh, padly čtyři rekordy závodu

Senzace na Mattoni 1/2Maratonu Olomouc: Vyhrál vodič Ronoh, padly čtyři rekordy závodu

Datum: 23.6. 2014

Vodič odvedl svoji práci, ale na vlně euforie si nakonec doběhl pro vítězství. Olomouc možná viděla zrození nové běžecké hvězdy. Senzačně skončil pátý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc.

Geoffrey Ronoh předstihl i nejrychlejšího maratonce světa a svého přítele Wilsona Kipsanga, oba překonali rekord závodu. Stejně tak nejlepší žena Edna Kiplagat, všichni Keňané. A dokonce padla i obě česká maxima – zásluhou Jiřího Homoláče a Petry Pastorové.

Závod měnil historii – v pátém ročníku se vydalo na trať rekordních 7 300 běžců, z toho 5 000 v hlavním závodě. Had běžců se protahoval startovní branou přes 4 minuty! A také poprvé běžel sportovní přenos i přímo na největším webovém portálu Seznam.cz, který bude možné sledovat i ze záznamu na Stream.cz.

31letý Geoffrey Ronoh (dosud má v tabulkách jen loňský maraton za 2:15:51 v Indii) tady zaběhl 1:00:17, Wilson Kipsang 1:00:25, oba se těsně nevešli pod hodinovou bariéru extratřídy. Ideální teplotu 15 stupňů lehce kazil vítr.

Edna Kiplagat protnula cílovou pásku v čase 1:08:53, téměř o dvě minuty lepším než loni vítězná Betelhem Moges z Etiopie – ta svůj čas překonala též za 1:09:23.

Do rekordních listin přispěli i Češi – celkově dvanáctý Jiří Homoláč 1:07:41, mezi ženami třináctá Petra Pastorová 1:17:35.

Na špici se brzy vydala trojice vodič Ronoh, hlavní favorit Kipsang a Bor z RunCzech Racing, první kilometr za 2:36! Třetí nejrychlejší maratonec světa Kimetto nečekaně až za nimi ve trojici pronásledovatelů. Na 9. km ve Smetanových sadech zůstal Kipsang s vodičem vpředu sám. Na 10. km vypadal jeho mezičas nadějně 28:16.

„Tady jsem se rozhodl, že podle plánu neodstoupím, ale vydržím dál a uvidím, jak to půjde,“ říkal Ronoh.

Dlouho běželi bok po boku, na 18. km však Ronoh poodběhl dvacet metrů vpřed… a svůj nások s obrovským vypětím stále lehce navyšoval. A vydržel až do cíle. „Byl jsem překvapený, ale začal jsem si věřit, že to dokážu a skvělí diváci podél trati mě hnali dál.“

Druhý Kipsang nesmutnil. „Věděl jsem, že je na tom velmi dobře, běháme hodně spolu. Oba jsme zaběhli kvalitně, jsem na dobré cestě v přípravě na podzimní maraton,“ prohlásil s úsměvem.

Kiplagat se spolu s krajankou Kipsum držela za svým vodičem, za nimi běžela osamocená Moges. Dvojnásobná mistryně světa v maratonu pak potvrdila světovou klasu, držela vlastní tempo a šla za jasným vítězstvím. „Přijela jsem dobře připravená a udělala maximum pro dobrý výsledek, jsem spokojená.“

Z domácích běžců zůstal brzy jako tradičně sám Jiří Homoláč. Tentokrát si však doběhl pro první letošní „české“ prvenství v RunCzech běžecké lize za 1:07:42. „Jsem rád, že jsem se dočkal a odčinil jsem nevydařený výkon z Českých Budějovic. Běželo se mi líp a pomohlo mi počasí a opět výborní diváci,“ vykládal. Osobní rekord z Prahy si o 1:03 vylepšil druhý Robert Míč.

Vyrovnaný souboj svedla trojice nejlepších Češek. Petra Pastorová si zopakovala výhru z před dvou týdnů v Českých Budějovicích, druhá skončila olympionička Ivana Sekyrová a třetí domácí Petra Kamínková. „Těšila jsem se na kontaktní závod a užívala si ho, jsem moc spokojená,“ radovala se vítězka, která se lehce oddělila na 6. km.

Na trati se objevila zajímavá jména – bývalý ministr dopravy Jaromír Schlling, zpěvák a herec Moravského divadla Radek Lesczczynski, primátor města Martin Major, nebo bývalá atletka Eva Šebrlová. Mezi diváky byla i dvojnásobná stříbrná olympijská medailistka v biatlonu Gabriela Soukalová.

„Tolik jsem slyšela o nádherné atmosféře RunCzech běhů a chtěla je sama zažít. Lákalo by mě i běžet, ale po dohodě s trenérem to vzhledem k přípravě prozatím odkládáme,“ usmála se.

Výsledky a více informací na www.runczech.com.