Sport a přetěžování kloubů | NUTREND.cz - Oficiální e-shop

800 750 750(8-16 hod.)

Váš košík: 0 0
Menu

Sport a přetěžování kloubů

Sport a přetěžování kloubů

Datum: 23.10.2017

Důvod, proč je výskyt potíží souvisejících s pohybovým aparátem výrazně vyšší u rekreačních sportovců, je především proto, že tělesná schránka většiny z nás není připravena na náročné sporty.

Nejsme již tak dobře „vyškolení“, neudržujeme se v dobré fyzické kondici, a přesto chceme být ve všem skvělí. Nemluvě o tom, jak často zanedbáváme zahřátí a rozcvičku, když už se k nějakému sportu dostaneme. Další častý zádrhel - nadměrná tělesná hmotnost, která přispívá k horší koordinaci i kontrole pohybu, je velkým nepřítelem všech podpěrných kloubů.
 
Vyvarujte se nadměrnému přetěžování kloubů, hlídejte si váhu, dbejte na výživu a zdravý životní styl. Jako účinná prevence funguje individuálně přiměřená pohybová aktivita, která nepřetěžuje klouby.

Vhodné aktivity:
  • Kardio aktivity -  jízda na kole či koloběžce, svižná chůze nebo nordic walking, třeba i běh (dle individuální kondice jedince) s preferencí pohybu na přírodním povrchu a důrazem na kvalitní obuv. Dále plavání nebo cvičení ve vodě, protože klouby jsou v tomto prostředí odlehčené a snadněji se s nimi pohybuje.
  • Specificky zaměřené cvičení pro rozvoj celkové flexibility – jóga, pilates, strečinkové a rehabilitační cvičení.
  • Posilovací a silový trénink s důrazem na komplexnost cviků, vyváženost svalového rozvoje a kompenzaci svalových dysbalancí. Vhodné vždy začít pod vedením trenéra či fyzioterapeuta s rozumným a postupným zvyšováním zátěže (zejména po operacích a opakovaných problémech) se soustředěním na techniku a plynulost opakovaní. Například kruhový posilovací trénink celého těla bez jakékoliv extrémní maximalizace výkonů.
Které sportovní disciplíny bychom měli naopak omezit?
Riziko zranění: pokud vezmeme v úvahu špičkový sport a známější odvětví, tak častá zranění především kolen se vyskytují hlavně při kontaktních, dynamických a rotačních sportech jako fotbal, hokej, basketbal nebo házená. Poranění kolenního kloubu či vazu je však opět častější u rekreačních a neformálních sportovců, včetně lyžařů. Sporty nejvíce ohrožující klouby jsou obecně ty, které jsou spojeny s nárazovým zatížením, rychlou změnou pohybu a pozic těla v zápalu hry či výkonu. Jedná se například o tenis nebo squash. Dále jsou to kolektivní sporty jako volejbal nebo fotbal, u nichž je při zápase obtížné přizpůsobit tempo vlastním potřebám.

Pokud trpíte závažnějšími či dlouhodobými obtížemi a nejste si jistí, zda vám určitý pohyb neškodí, poraďte se raději se svým lékařem či fyzioterapeutem.

Výše bylo poukázáno na několik druhů aktivit, avšak je důležité zdůraznit i potřebu přiměřeného odpočinku. Takže závěrem: nezaměřujte se pouze na jeden druh cvičení se stejným pohybovým stereotypem, pravidelně trénujte, ale nepřehánějte to s celkovou intenzitou a objemem tréninku, poslouchejte své tělo. 
 
S pozdravem 
Mgr. Janka Pálešová
Výživová poradkyně, autorka článku
 
 

Seznam produktů