Co mám jíst, když chci běžet půlmaraton? | NUTREND.cz - Oficiální e-shop

800 750 750(8-16 hod.)

Váš košík: 0 0
Menu

Co mám jíst, když chci běžet půlmaraton?

Co mám jíst, když chci běžet půlmaraton?

Datum: 11.5. 2022

Půlmaraton patří mezi aktivity s velkým energetickým výdejem a každý, kdo se pro takovou aktivitu rozhodne, musí počítat, že tato výzva je spojena nejen s puchýři na nohách, ale také s nedostatkem energie v průběhu výkonu, vyčerpaným glykogenem a nezbytnou regenerací po výkonu.

Výživový trénink

Stejně tak, jako by si nikdo nešel zaběhnout půlmaraton bez běžecké přípravy a tréninku, tak stejně je i důležité mít výživový trénink. To znamená, když budete trénovat běh, rovnou do toho zakomponujte i výživu, kterou budete chtít aplikovat pro samotný závod. Vyzkoušejte si, jak budete zvládat určité doplňky stravy, jaké na vás budou mít účinky a případně pokud během tréninku pocítíte křeče, tak alespoň budete vědět, že si s sebou máte přibalit účinné pomocníčky proti křečím.

Kdo je připraven není překvapen

Důležité je složení stravy již několik dní před samotným závodem. Nezapomínejte ani na to, aby bylo vaše tělo dobře hydratované. Dodržujte správný příjem tekutin cca 35–40 ml na kg optimální váhy a navýšení příjmu tekutin s ohledem na sportovní aktivitu či vysoké teploty. Co se stravy týká, tak pro dlouhodobou aktivitu je zcela zásadní mít dostatečné glykogenové zásoby. To znamená zařadit komplexní sacharidy, jako je například rýže, obiloviny, cereální pečivo či brambory. Také bílkoviny mají nezastupitelnou úlohu pro správnou funkci organismu a udržení svalové hmoty. Tyto můžete načerpat z živočišných zdrojů (maso, ryby, mléčné výrobky, vejce) nebo i z rostlinných zdrojů (luštěniny, sója, ořechy, semínka). V případě, že je ve vašem těle deficitní hořčík a hrozily by křeče, pak je moudré pro správnou funkci svalů dodat tělu hořčík již několik dní před závodem. Skvělou volbou bude MAGNESLIFE, rychle vstřebatelná tekutá forma hořčíku, obohacená o vitamín B6.

Magneslife
Protein porridge

Snídaně před brzkým startem

Zapomeňte na vydatné snídaně těsně před startem. Pokud si dáte před náročnou aktivitou těžké jídlo, tak zaměstná váš trávicí trakt a unavíte se samotným trávením. Místo radosti ze sportu vás pak aktivita spíše potrápí, nebo ji vůbec nedokončíte. Tuky, vláknina a bílkoviny jsou pro naše tělo těžce stravitelné. Tedy nejlepší je na snídani zařadit co nejvíce komplexních sacharidů a bílkoviny jen v lehce stravitelné formě. Ideální je například žitný chléb s Lučinou, jogurt s müsli nebo různé obilninové kaše s ovocem jako například výživná PROTEIN PORRIDGE z kvalitních ovesných vloček navíc s izolátem mléčných bílkovin. Odstup většího jídla před aktivitou by měl být nejméně 2 hodiny.

Když mám hlad těsně před závodem

Správná volba je pochopitelně lehké jídlo, které dodá dostatek energie, a hlavně energie ve formě, se kterou umí naše tělo dobře pracovat. Takový zdroj energie získáme například z lehce stravitelné energetické tyčinky VOLTAGE nebo ENERGY BAR. Přijetím některého z těchto produktů přibližně 45-30 minut před startem půlmaratonu je ideální volbou. Energie z těchto zdrojů vydrží pohodlně do první třetiny běhu.

Podpořte váš výkon během aktivity

Během náročné aktivity se vám trávicí trakt odkrví, protože organismus soustřeďuje energii pro výkon nikoliv pro trávení. Je v neustálém pohybu a pod vlivem otřesů, tedy je pak velmi těžké vůbec něco přijmout. U dlouhotrvající aktivity je však potřebné doplnit energii. Vhodné jsou proto sportovní gely, které jsou lehce stravitelné a dodají vám potřebnou energii. ENDUROSNACK gel zajistí díky Palatinose™ pozvolné uvolňování energie, a naopak rychlý zdroj energie vám dodá CARBOSNACK, který je ideální volbou pro závěrečné fáze, kdy vám už tělo z části odmítá poslušnost.

Endurosnac kgel
Isodrinx

Nejvyšší potřebou nejen během aktivity bude vždy pitný režim. Pozor dehydratace snižuje váš výkon a hrozí přehřátí organismu. Sportovní nápoj ISODRINX tělu doplní tekutiny a spolu s nimi i potřebné elektrolyty. Doplnění minerálních látek v průběhu aktivity je poměrně důležité, protože tyto z našeho těla odchází společně s potem a bez dostatečného zastoupení minerálních látek, vám výkon můžou ovlivňovat stavy křečí, nebo nepříjemné pálení v pracujícím svalstvu. Důležitý je i fakt, že prostřednictvím ISODRINXU dodáte tělu společně s tekutinou a minerální látky i nejlehčí zdroj energie, který představují rychlé cukry.

Doběhnutím do cíle to nekončí

Čeká na vás ještě fáze regenerace a zde již nezáleží na tom, jestli jste dosáhli co nejlepšího výsledku, nebo vás výsledková listina nechala chladnými a spokojili jste se s faktem, že jste doběhli do cíle. Regenerace je proces, při kterém dochází k navrácení organismu zpět do rovnováhy. To znamená, že dochází nejen k obnovení energetických zásob, ale i k obnově poškozených tkání a srovnání vodního a elektrolytového prostředí.

Základní a nejdůležitější výživová opatření, pro co nejdokonalejší regeneraci, musíte provést co nejdříve po fyzické aktivitě. Nezbytné je opět tělu dodat potřebné množství tekutin a doplnit jaterní a svalový glykogen. S doplněním sacharidů je třeba začít téměř ihned po dokončení zátěže, ideálně do 20 minut. Doporučujeme pomalu popíjet špičkový sacharidový nápoj REGENER, mimořádně účinnou kombinaci sacharidů, aminokyselin, vitamínů a minerálních látek, speciálně vytvořenou pro podporu kvalitní a rychlé regenerace po intenzivním sportovním výkonu. Kvalitní regenerace je stavební kámen vaší progresivně se zvyšující výkonnosti. Umožní vám navyšovat tréninkové dávky a posunout hranice vašich možností zase o kousek dál.

Regener

Seznam produktů

REGENER

REGENER

Mimořádně účinná kombinace sacharidů, aminokyselin, vitamínů a minerálů, speciálně...

350

304 bez DPH

VOLTAGE ENERGY BAR

VOLTAGE ENERGY BAR

Energie sbalená do lahodné tyčinky v sobě kombinuje skvělou chuť a ideální formu...

36

31 bez DPH

ISODRINX

ISODRINX

Profesionální sportovní nápoj s elektrolyty v sypké formě, který zajistí kvalitní...

249

217 bez DPH

ENDUROSNACK

ENDUROSNACK

Energetický gel s postupným uvolňováním energie představuje ideální zdroj energie...

50

43 bez DPH

ENDUROSNACK sáček

ENDUROSNACK sáček

Energetický gel s postupným uvolňováním energie představuje ideální zdroj energie...

50

43 bez DPH

CARBOSNACK sáček

CARBOSNACK sáček

Rychlá energie ve formě gelu obsahuje kombinaci dvou typů sacharidů ve vyváženém...

36

31 bez DPH

CARBOSNACK

CARBOSNACK

Rychlá energie ve formě gelu obsahuje kombinaci dvou typů sacharidů ve vyváženém...

36

31 bez DPH

CARBOSNACK WITH CAFFEINE

CARBOSNACK WITH CAFFEINE

Rychlá energie a stimulace organismu v praktickém energetickém gelu s obsahem...

36

31 bez DPH

ISODRINX WITH CAFFEINE

ISODRINX WITH CAFFEINE

Profesionální sportovní nápoj s elektrolyty v sypké formě, obohacený o kofein....

249

217 bez DPH

SALT CAPS

SALT CAPS

Unikátní směs elektrolytů a vitamínů určená nejen pro profesionální sportovce....

290

252 bez DPH

Fotogalerie