5 věcí, které musíte vědět před prvním ultra závodem | NUTREND.cz - Oficiální e-shop

800 750 750(8-16 hod.)

Váš košík: 0 0
Menu

5 věcí, které musíte vědět před prvním ultra závodem

5 věcí, které musíte vědět před prvním ultra závodem

Datum: 19.3.2021

Pokud se začínáte připravovat na B7 nebo jiný ultra závod, je poslední půlrok už skoro pozdě na kvalitní přípravu. Ale nebojte, ještě není vše ztraceno. Než se ale pustíte do tréninku, měli byste vědět, co vás čeká.

Bude to bolet

Pokud jste nikdy neběželi vzdálenost delší než maraton v horách, tak se nenechte překvapit bolestí. Nezapomeňte rozlišovat, kdy vám dává tělo vědět, že je to těžké a kdy už signalizuje opravdový zdravotní problém. Většinu času vás bude chtít jak tělo, tak především i hlava, donutit skončit, i když ještě budete moct.

 

Zapomeňte na vzdálenost

Vizualizujte si! Jakmile vyběhnete, můžete si představovat cíl, jak do něj vbíháte, co budete v cíli cítit, ale nikdy nemyslete na to, kolik toho ještě máte před sebou. Myslete vždy na tu pasáž, kterou zrovna běžíte a soustřeďte se, ať ji zvládnete co nejlépe. Vždy myslete na to, že dlouhé závody se běhají hlavně hlavou a samozřejmě musíte mít taky dobře natrénováno.

 

Nezapomeňte jíst a pít

Pokud vám při ultra závodu dojde energie, je pozdě ji začít doplňovat. Ještě horší je, pokud se vám udělá zle z žízně. Proto se donuťte každou půl, až tři čtvrtě hodinu vzít si kousek gelu (například Nutrend Endurosnack) nebo energetické tyčinky – skvělé jsou například tyčinky Nutrend Voltage Energy bar nebo Nutrend Fruit Energy. Pravidelně také pijte. Je mnohem lepší mít s sebou dvě půllitrové softflasky, jednu s vodou a druhou s jonťákem, než jen jeden vak na zádech, kde máte jen vodu. Lahve se na občerstvovačkách lépe doplňuji a čistá voda vám po dvou hodinách začne dělat žaludeční potíže.

 

Připravte se psychicky

Pokud jste nikdy nevydrželi v aktivitě 17 nebo 24 hodin, je potřeba začít s mentální přípravou. Není nutné si dávat cvičné ultra, to nikam nevede. Je třeba ale zařadit dlouhé běhy nebo treking dvou a více hodin v těžkém terénu. Zkuste také dlouhé vyjížďky na kole v nízké intenzitě, ale pokud možno jen s minimem přerušení. Vizualizujte si, jak běžíte, zkuste si představit, jak překonáváte krize a únavu. Až na to při závodě přijde, hodně vám to pomůže.

 

Trénujte!

Bez tréninku to nejde. Postupně navyšujte objemy tak, abyste měsíc před závodem v jednom týdnu zvládli alespoň vzdálenost závodu (minimálně) rozdělenou do jednotlivých tréninků. Poté postupně intenzitu snižujte, abyste pro změnu nebyli na samotný závod unaveni.


Text: Michal, Running2.cz


Seznam produktů

VOLTAGE ENERGY BAR

VOLTAGE ENERGY BAR

Energie sbalená do lahodné tyčinky v sobě kombinuje skvělou chuť a ideální formu...

od 31

27 bez DPH

ENDUROSNACK sáček

ENDUROSNACK sáček

Energetický gel s postupným uvolňováním energie představuje ideální zdroj energie...

od 43

38 bez DPH

ENDUROSNACK

ENDUROSNACK

Energetický gel s postupným uvolňováním energie představuje ideální zdroj energie...

od 43

38 bez DPH

ISODRINX

ISODRINX

Profesionální sportovní nápoj s elektrolyty v sypké formě, který zajistí kvalitní...

od 207

180 bez DPH

FRUIT ENERGY BAR

FRUIT ENERGY BAR

Ovocná sportovní tyčinka s mimořádnou chutí a více než 50 % ovoce je ideální...

od 17

15 bez DPH