Jak podpořit ochranný štít organismu? | NUTREND.cz - Oficiální e-shop
Menu
Váš košík: 0,00 0

Jak podpořit ochranný štít organismu?

Jak podpořit ochranný štít organismu?

Datum: 26.10.2016

Zvýšený přísun antioxidačních látek, které tělo ocení hlavně v době nemoci, stresového vypětí či fyzické zátěže, kdy je v organismu zvýšená produkce volných radikálů.

Poškození buněk, které mohou mít na svědomí právě tyto volné radikály, pak zapříčiňuje, že jsme náchylnější na různá onemocnění a infekce. Především náš imunitní systém potřebuje větší množství antioxidantů, proto by čerstvá zelenina a ovoce v jídelníčku nikdy neměla chybět.  Pokud budete konzumovat více zeleniny a ovoce, tento nežádoucí proces významným způsobem eliminujete. V případě, že z toho chcete vytěžit co nejvíce, neměli byste sahat stále po stejném ovoci a zelenině. Vybírejte si různé druhy a tak zajistíte synergicky efekt více druhů antioxidantů. Střídejte ovoce a zeleninu. Střídejte i podle barev.
 
Vzpomeňme také probiotické kultury i prebiotika. Zdravý trávicí trakt je stěžejní pro zdravý imunitní systém. Probiotické potraviny obsahují pro náš trávicí trakt prospěšné bakterie, které omezují tvorbu škodlivých bakterií, pomáhají s absorpcí živin a lepším trávením. Přirozený obsah živých kultur mají kysané mléčné výrobky, různé druhy kysané zeleniny kvašené a fermentované potraviny.
 
Prebiotika jsou nestravitelné potravinové přísady (většinou řazené mezi oligosacharidy např. inulin), které příznivě ovlivňují zdraví tím, že selektivně podporují růst určitého druhu bakterií v tlustém střevě.
 
A co vás jako první napadne, když slyšíte slovní spojení přírodní antibiotikum? 
Mnozí z vás jste si možná hned pomysleli na česnek. Ten je skutečně velmi dobrým přítelem našeho imunitního systému. Tipovali jste zázvor? Rovněž si poznamenejte správnou odpověď. Česnek i zázvor, ale například i cibule nebo křen, se vyznačují silnými antibakteriálními a antioxidačními účinky. 
 
Z doplňků stravy, po kterých můžete sáhnout v případě rozumného doplnění pevné stravy, upřete pozornost na ty, co obsahují zinek (jedna z nejdůležitějších živin pro celý imunitní systém), selen, vitaminy skupiny B, A, C a E.
 
Na závěr si řekněme, kterým potravinám bychom měli říci ne, pokud chceme, aby náš imunitní systém pracoval co nejefektivněji. Do této zakázané skupiny patří především rafinované cukry, nasycené tuky, trans-mastné kyseliny a alkoholické nápoje. 
Větší množství cukru zpomaluje aktivitu bílých krvinek, nevhodné tuky přispívají k udržování chronických zánětů a potlačují imunitní systém. Alkohol snižuje schopnost buněk bránit se před mikroby.
 
Vědci a lékaři již vícekrát potvrdily fakt, že obyvatelé Japonska se dožívají vyššího věku a jsou méně nemocní. Jako hlavní důvod se udává jejich zdravější složení stravy, ze kterého můžeme vyzdvihnout konzumaci ryb s omega-3 tuky (podrobněji jsme se o nich zmínili v předešlém článku ZDE) nebo pravidelné pití zeleného čaje, který obsahuje mnoho složek podporujících imunitní systém (včetně toho nejznámějšího, kterým je antioxidant EGCG - epigalokatechingalát).

Užijte hezký podzim ve zdraví!
Přeje Mgr. Janka Pálešová
Výživový poradce Nutrend

Seznam produktů

Diskuse

NUTREND D. S., a.s. www.nutrend.cz, Chválkovice 604, 779 00 Olomouc, Pro navigaci GPS použít adresu: Železniční 604, Olomouc, GPS Loc:49°36'29.3"N 17°17'46.99"E,
tel: +420 583 842 510, Zákaznická linka: +420 800 750 750, email: nutrend@nutrend.cz

NUTREND D. S. je výrobce doplňků stravy a potravinových doplňků pro zvláštní výživu.

Copyright © 2006-2018 NUTREND D. S., a.s. All Rights Reserved. www.nutrend.cztoplist