Jsou proteiny vhodné pro dospívající mládež? | NUTREND.cz - Oficiální e-shop

800 750 750(8-16 hod.)

Váš košík: 0 0
Menu

Jsou proteiny vhodné pro dospívající mládež?

Jsou proteiny vhodné pro dospívající mládež?

Datum: 13.10. 2022

Poměrně často jsme zahrnováni dotazy rodičů, zda jejich děti ve věku adolescence mohou používat proteiny. Odpovídáme, že mohou. Vždyť proteiny jsou koncentrovaná bílkovina převážně mléčného charakteru. Nabízí se ale otázka, zda je mládež potřebuje?

Pokud se jedná o mladého sportovce, který se rozhodne pro silovou aktivitu (vzpírání, kulturistiku a podobně), tak je třeba si uvědomit důležitost všech živin v jídelníčku. Obzvláště mladí sportovci se dopouštějí dietních chyb a jejich stravovací režim je založen převážně na vysokém množství bílkoviny. Nejspíš je to tím, že se na ně odevšad valí reklama na proteiny a velcí či slavní kulturisté jsou přece vždy s proteiny vyfoceni. Tak kde je tedy chyba?

Ta se ukrývá hlavně v hmotnosti silového sportovce. Zatím co dospělí a velcí kulturisté dosahují hravě hmotnosti přes sto kilogramů, tak mladí a začínající sportovci mohou být svou hmotností téměř poloviční. Tím se nám začíná rozplétat problematika příjmu bílkovin.

Příjem bílkovin u dospělého a dospívajícího silového sportovce 

Podívejme se na to tabulkově. V silových sportech se doporučuje příjem bílkoviny v poměru 2 gramy přijaté bílkoviny na jeden kilogram hmotnosti sportovce za den. U sto dvaceti kilového kulturisty je tedy denní potřeba bílkoviny 240 gramů. To odpovídá porci přibližně jednoho kilogramu krůtích prsou, nebo 1,2 kilogramu hovězího masa, nebo jednoho kilogramu tuňáku za den. Záměrně jsou uvedeny vysoko podílové zdroje bílkoviny. U potravin s nižším obsahem bílkoviny by byla hmotnost těchto potravin ještě vyšší. To už je pořádná nálož na trávicí trakt, a to do toho nejsou započítány další živiny (sacharidy a tuky).

Těžší kulturisté tedy bílkovinu ve formě proteinového koncentrátu jistě potřebují. Co ale u mladého a začínajícího silového sportovce? Obecně je doporučené množství bílkovin u dospívajících dětí okolo 1 g na kg optimální váhy. Větší množství bílkovin, cca 1,5 g na kg optimální váhy, může být tolerováno u mladého, začínajícího silového sportovce. Jeho hmotnost se může pohybovat okolo 70 kilogramů, a to odpovídá příjmu 105 gramů bílkoviny za den. Tuto hodnotu lze již bez problému dosáhnout běžnou stravou. Z živočišných zdrojů si uveďme jako přiklad maso, ryby, vejce, mléčné výrobky a z rostlinných zdrojů například sója, luštěniny či ořechy. Pro dospívající organismus je vhodné spolu s bílkoviny přijímat i dostatečné množství sacharidů. Nejlépe komplexní sacharidy, které se pomalu uvolňují a tělo dokáže jejich energii používat po delší dobu. Tyto najdete například v rýži, bramborách, cereálním pečivu či v těstovinách.


 


Tipy na doplnění bílkovin u mládeže:

Pokud víte, že je jídelníček mladého sportovce nedostačující a má deficit bílkovin ve stravě, pak můžete využít vhodné pomocníky.

  • 100% Whey Protein – Prémiový protein z těch nejkvalitnějších surovin. Je vhodný pro děti od 12 let, případně můžete přidat jen poloviční dávku do jogurtu či kaší.
  • Protein Bar – Proteinová tyčinka vhodná i pro děti od 3 let. Díky vyváženému poměru bílkovin vůči sacharidům a přidaným vitamínům skupiny B je to ideální svačinka.
  • Protein Pancake - Instantní směs pro snadnou přípravu lahodných proteinových palačinek. Složená z kvalitního mléčného proteinu a směsi rýžové a pohankové mouky, navíc bez přidaného cukru, bez lepku, konzervantů i barviv.
  • Vegan Protein Crunchy Bar – Bílkoviny a komplexní sacharidy doplníte z čistě přírodních surovin jako jsou bezlepkové ovesné vločky, dýňová, lněná a slunečnicová semínka s arašídy nebo mandlemi.

Seznam produktů

PROTEIN PANCAKE

PROTEIN PANCAKE

Instantní směs pro snadnou přípravu lahodných proteinových palačinek, lívanců...

32

28 bez DPH

100% WHEY PROTEIN

100% WHEY PROTEIN

Nová generace prémiového proteinu s vylepšenou recepturou. Z těch nejkvalitnějších...

360

313 bez DPH

PROTEIN BAR

PROTEIN BAR

Proteinová tyčinka s výbornou chutí a vyváženým poměrem bílkovin vůči sacharidům...

36

31 bez DPH

PROTEIN MUFFINS

PROTEIN MUFFINS

Vláčné muffiny za pár minut! Z plného balení (520 g) uděláte parádních 24 muffinů....

370

322 bez DPH

ENERGY BAR

ENERGY BAR

Sportovní energetická tyčinka, se kterou budete chtít objevovat svět. Ovesné...

35

30 bez DPH

VEGAN PROTEIN CRUNCHY BAR

VEGAN PROTEIN CRUNCHY BAR

Křupavá bezlepková tyčinka je skvělým zdrojem bílkovin i snadno dostupné energie....

29

25 bez DPH