Kreatin a vytrvalostní sporty | NUTREND.cz - Oficiální e-shop

800 750 750(8-16 hod.)

Váš košík: 0 0
Menu

Kreatin a vytrvalostní sporty

 Kreatin a vytrvalostní sporty

Datum: 21.2. 2014

Dobrý den, věnuji se především vytrvalostním sportům – běhu, jízdě na horském kole apod. Běhám cca 3 x 10 km týdně. Používám produkty na doplnění energie, BCAA tablety, REGENER a teď ještě přechodně karnitin. Chci především udržet hmotnost a získat rychlost. Má smysl používat také protein nebo dokonce kreatin?

Začnu od konce. Kreatin při vytrvalostních aktivitách nemá smysl, protože jeho význam, tedy zvýšení hladiny kreatinfostátu ve svalové buňce pomocí doplňků výživy, je vhodný pro oblasti vysoce intenzivních, ale krátkodobých pohybových aktivit v řádu několika desítek vteřin až minut.
 
I jeho vliv na rychlost je problematická, protože rychlost je v prvé řadě dána poměrem červených (tedy vytrvalostních) a bílých (rychlých, silových) svalových vláken - a tento základní poměr je dán geneticky.
 
Pro váš výkon je nejdůležitější co největší obsah zásobního cukru - glykogenu ve svalové buňce. Tedy je prvořadé doplnění maximálního množství sacharidů po tréninku či závodu - a k tomu je velmi vhodný vámi používaný REGENER (ale můžete vyzkoušet i náš nový gainer MASS GAIN).
 
Přestože významným zdrojem energie při vytrvalostních aktivitách jsou tuky, tak o vašem úspěchu rozhodují právě dostatečné zásoby glykogenu, protože pokud se vyčerpá (a jsou ho velmi omezené zásoby v množství nepřekračujícím 300 - 400 gramů), tak není možný ani vytrvalostní výkon. Proto je třeba glykogen při výkonu co nejvíce šetřit. Z tohoto pohledu je vhodné pravidelné používání karnitinu (například CARNILIFE 40 000) v dávce 1 gram cca 30 minut před výkonem a poloviční dávku v netréninkové dny se snídaní.
 
Karnitin zefektivní využití tuků jako energetického zdroje a tím šetří právě glykogen. Použití proteinových koncentrátů není pro vás prioritní. Potřeba bílkovin u vytrvalostních sportovců je sice zvýšená asi o 50% oproti běžné populaci, ale to se dá pokrýt přirozenými zdroji. Výkon zvýšeným příjmem bílkovin nezlepšíte.
 

Seznam produktů

REGENER

REGENER

350

304 bez DPH