Kreatiny – nejčastěji kladené otázky | NUTREND.cz - Oficiální e-shop

800 750 750(8-16 hod.)

Váš košík: 0 0
Menu

Kreatiny – nejčastěji kladené otázky

Datum: 27.2. 2014

Kdy se v tréninku rozhodnout pro použití kreatinových produktů? Který z kreatinu zvolit pro začátek a jak pak postupovat? A kdy je vhodné kreatiny brát? Na tyto a podobné otázky týkající se kreatinů vám odpovídá specialista na kulturistiku a silové sporty Ing. Jan Smejkal.

KREATINOVÉ PRODUKTY

 1. Kdy mám začít při trénincích používat kreatiny?

  Odpověděl bych jednoduše a krátce – co nejpozději. A to platí pro jakékoli suplementy vyjma sacharido-proteinových koncentrátů. Pokud dosahujeme pokroků bez použití jakýchkoliv suplementů, tak tím lépe. Protože tak máme stále v rezervě možnosti, jak svoji výkonnost zlepšit. A to by měla být základní strategie použití suplementů!

  Je nesmysl, když začátečník začne okamžitě používat celou řadu suplementů, aniž by vyčerpal svůj přirozený růstový potenciál, který je pochopitelně v prvních měsících tréninku maximální a k jeho podpoře nepotřebuje žádné další přípravky kromě zmíněných proteinových a sacharidových produktů. Co se týče konkrétně kreatinu, tak bych první kůru nezařazoval dříve, než po půl roce soustavného a intenzivního tréninku. A to ovšem za předpokladu kvalitního stravovacího programu. Kreatinem první volby by měl být v každém případě kreatin monohydrát (CREATINE MONOHYDRATE).

 2. Jaký je rozdíl mezi jednotlivými kreatinovými produkty, který kdy zvolit?

  V zásadě jsou na trhu tři základní druhy kreatinu jako suplementu. Kreatin monohydrát (CREATINE MONOHYDRATE), který je nejstarší formou kreatinu, k jeho působení je třeba kombinace s jednoduchými sacharidy (glukóza), např. MASS GAIN a po smíchání okamžitá konzumace. Je to z toho důvodu, že do svalové buňky se dostává pomocí inzulinu, který je zase provokován zvýšením hladiny krevního cukru.

  Druhou formou je kreatin ethyl ester (CREATINE ETHYL ESTER), což je v podstatě esterifikovaná forma kreatin monohydrátu (určitá chemická úprava, jinak je podstata stejná). Oproti monohydrátu stačí zhruba poloviční dávkování.

  Principielně odlišnější je KRE-ALKALYN (KRE-ALKALYN 1500), který oproti klasickému monohydrátu má zásaditý charakter, což umožňuje prakticky 100% využití (nevytváří se odpadový produkt kreatinin) a pro jeho působení není potřeba současné použití jednoduchých cukrů. I dávka je podstatně nižší. Tato forma má tedy zjevnou přednost při použití v nízkoenergetických dietách při výrazném omezení příjmu sacharidů.

Pár slov závěrem
Ať již zvolíte jakýkoli kreatin, tak konečný výsledek jejich aplikace by měl být stejný – zvýšení hladiny kreatin monohydrátu jakožto bezprostředního energetického zdroje ve svalové buňce a tím zlepšení kvality a intenzity tréninku. Jako kreatin pro první použití bych vždy volil ten nejprověřenější – tedy kreatin monnohydrát (CREATINE MONOHYDRATE). Jinak je to opravdu spíše otázka osobních zkušeností, co komu více vyhovuje.

Seznam produktů