Není kreatin jako kreatin - aneb, který je nejúčinnější? | NUTREND.cz - Oficiální e-shop

800 750 750(8-16 hod.)

Váš košík: 0 0
Menu

Není kreatin jako kreatin - aneb, který je nejúčinnější?

Datum: 27.2. 2014

Třetí a závěrečný díl seriálu o kreatinu a kreatinových produktech od Ing. Jana Smejkala se věnuje doplňkům výživy. Jaké doplňky výživy s kreatinem se objevují? S jakými produkty je můžeme kombinovat?

Debaty o účinnosti či neúčinnosti různých doplňků výživy jsou prakticky nekonečné, navíc co uživatel, to jiný názor. A bohužel málokdy do těchto debat vstupuje seriozní vědecký pohled, který je utvářen na základě odborně koncipovaných studií (například porovnáním s placebem). Proč? Většinou z toho důvodu, že takové studie ani neexistují a pokud ano, tak nemají potřebné parametry, které by se mohly stát východiskem pro opravdu objektivní posouzení toho kterého přípravku. Kritéria jsou v tomto ohledu opravdu přísná.

Jak vybrat?
Často se předpokládá, že přípravky po kterých je vysoká poptávka a jsou na špici prodejnosti, jsou zároveň ty nejúčinnější. Ale tato zdánlivě logická, myšlenková úvaha může být velmi zavádějící. Zapomíná se na jeden podstatný jev – a to je síla (někdy i klamavé či nadhodnocené) reklamy, která prodejnost zásadně ovlivňuje. Ale jsou i přípravky, které se mohou pochlubit jak prokázanou účinností na základě desítek odborných studií, tak solidní reklamou, která rozhodně o jejich účincích nepřehání – a mezi takové přípravky patří nám dobře známý kreatin monohydrát!

CREATINE MONOHYDRATE
Když v roce 1993 vstoupil kreatin monohydrát na trh se sportovní výživou, tak málokdo tušil, o jaký zlom ve sportovní výživě se bude jednat. Velmi rychle se dostal na špičku oblíbenosti i prodejnosti a stejně tak rychle klesala jeho cena, takže dnes je možné o něm prohlásit: „hodně muziky za málo peněz“.

Samozřejmě, že se v průběhu let objevovaly pokusy, ať již záměrné nebo míněné upřímně, „pošramotit“ jeho dobrou pověst naprosté zdravotní nezávadnosti – vše se vždy ukázalo jako neopodstatněné a kreatin stále kraloval na trhu se sportovní výživou. Měl to koneckonců snadné, protože žádný konkurent v této kategorii neexistoval… a to až do roku 2002, kdy přišel na trh KRE-ALKALYN.

KRE–ALKALYN 1500
Ne, nečekejte nějakou převratnou změnu, protože tento přípravek je v principu kombinací původního kreatin monohydrátu s jedlou sodou (soda bikarbona). Vypadá to až velmi primitivně, ale soda bikarbona má jednu pro sportovce významnou vlastnost, která je oceňovaná i sportovní vědou – a to je eliminovat odpadový produkt svalové práce – kyselinu mléčnou. Její zvyšující se koncentrace (zvláště u vysoce intenzivní činnosti jako je posilování a kulturistika) je jednou z hlavních příčin, proč musíme přerušit svalovou práci a zařadit odpočinek.

Soda bikarbona v KRE-ALKALYNu podstatně zvyšuje jeho pH a ten získává silně zásaditou povahu (pH 12) a tato vlastnost zabraňuje extrémně kyselému prostředí v žaludku přeměňovat kreatin v neúčinný a odpadový kreatinin, který pouze zatěžuje ledviny a pochopitelně snižuje účinnost kreatinu. Uvádí se několikanásobně větší schopnost vstřebávání než je u klasického kreatinu a tvorba odpadového kreatininu je mnohem nižší. To umožňuje až několikanásobně nižší dávkování.

Abyste ovšem neměli rozhodování o tom, jaký kreatin zvolit příliš jednoduché, máme tady do třetice ještě další základní typ kreatinu a to CREATINE ETHYL ESTER.

CREATINE ETHYL ESTER (CEE)
Ten se vyrábí reakcí kreatin monohydrátu s ethylalkoholem (ethanolem) a na rozdíl od Kre-alkalynu se touto reakcí mění chemická struktura a tím biochemické vlastnosti kreatinu. Je ovšem otázkou, na kolik k lepšímu…

CEE nezadržuje vodu, tedy nezvyšuje tímto mechanismem tělesnou váhu, nezpůsobuje „zatuhnutí“ svalové hmoty, má mnohem lepší vstřebatelnost a využitelnost. To vše jsou efekty, které se mu přisuzují.

Ovšem tvrdit, že CEE má řádově vyšší účinnost než klasický kreatin není rozhodně podložené exaktními studiemi. CEE se po vstřebání do těla velmi rychle rozkládá na etylalkohol a kreatin a pochopitelně pro játra představuje odbourání alkoholu zátěž navíc.

Co říci na závěr?
Dle mého názoru je volba kreatin monohydrátu (a to zvláště té nejčistší a nejkvalitnější formy „Creapure“, kterou používá firma Nutrend) sázkou na jistotu. Je třeba si v této souvislosti uvědomit, že až dosud bylo ověření účinnosti kreatin monohydrátu a jeho funkci věnováno až 95% všech vědeckých prací a tím je absolutně nejvíce prostudovaným suplementem.

A stále se díky tomu získávají o kreatin monohydrátu nové poznatky: například že kreatin v kombinaci s tréninkem snižuje hladinu myostatinu (proteinu, který má tlumivé účinky na tvorbu svalové hmoty) nebo že kreatin zvyšuje hladinu vysoce anabolicky působícího hormonu IGF – 1 (inzulinu podobný růstový faktor) v kosterním svalstvu.

Navíc je kreatin monohydrát prověřen i mnoha léty používání - pokud by byl neúčinný, tak by již zmizel v propadlišti dějin sportovní výživy. Ostatně jako řada jiných přípravků, které nesplnily očekávání svých uživatelů.

A co kombinace s jinými suplementy?
Zde se – jak se říká – fantazii meze nekladou. Ovšem naprosto základní kombinace je vždy po tréninku se sacharido-proteinovými koncentráty, a to jednak gainery (MASS GAIN, COMPRESS B.I.G.) po tréninku, popřípadě před tréninkem se syrovátkovým proteinovým koncentrátem (WHEY CORE 100, COMPRESS N.T. atd.) či ještě lépe izolátem (například ISO WHEY 90).

Před tréninkem je vhodné i souběžné použití přípravků na bázi argininu a jeho soli – tak zvané NO boostery (například NO GEL) a větvených aminokyselin (COMPRESS BCAA,AMINO BCAA MEGA STRONG).Velmi vhodné je do výše popsaných kombinací přidat před i po tréninku HMB, a to zvláště u začátečníků. Osvědčená je i kombinace kreatinu s glutaminem. To samozřejmě neznamená, že byste měli či dokonce museli kombinovat všechny přípravky připadající v úvahu najednou!

Ať již se rozhodnete pro jakoukoli kombinaci, tak kreatin monohydrát představuje suplement, který vás nezklame podobně jako tisíce a tisíce dalších spokojených uživatelů.

Ing. Jan Smejkal

Je majitelem fit centra. V Českém svazu kulturistiky v devadesátých letech předseda STK až po jeho zrušení. Je pořadatelem celé řady mistrovských soutěží. Od roku 1990 spolupracovník časopisu Svět kulturistiky, od roku 2000 spolupracovník časopisu Muscle a Fitness.

Seznam produktů

TYROSINE

TYROSINE

390

339 bez DPH

TAURINE

TAURINE

250

217 bez DPH

ARGININE

ARGININE

390

339 bez DPH

GLUTAMINE

GLUTAMINE

420

365 bez DPH