NUTREND RACING TEAM na brněnské Podzimní ceně | NUTREND.cz - Oficiální e-shop

800 750 750(8-16 hod.)

Váš košík: 0 0
Menu

NUTREND RACING TEAM na brněnské Podzimní ceně

NUTREND RACING TEAM na brněnské Podzimní ceně

Datum: 15.9. 2016

Divize 5 určená pro sportovní prototypy letos přilákala závodní choutky jezdecké sestavy týmu Nutrend Racing a při brněnské Podzimní ceně uzavřela trojice jezdců – Václav Janík, Jiří Svoboda a Petr Trnka jejich letošní účinkování v Mezinárodním mistrovství České republiky v závodech na okruzích.

Termínové kolize s vrchařským šampionátem dovolily týmu nakonec účast ve třech závodních víkendech z pěti konaných a právě ten poslední se jel na Masarykově okruhu, kde má Nutrend Racing asi nejvíce zkušeností s okruhovou tratí: „Do Brna se nesmírně těšíme. Tradičně se pojedou dva sprintové závody na 25 minut a k tomu vrcholové klání ve vytrvalosti, kde pojedu společně s Petrem Trnkou. Letos už jsme posbírali spoustu zkušeností a letošní třetí závodní víkend si chceme maximálně užít. Brněnskou trať známe asi nejlépe ze všech, máme zde nejvíce natestováno, takže doufáme, že se nám podaří naše soupeře co nejvíce potrápit,“ hlásil z Brna před prvním roztočením závodních motorů Václav Janík.
 
Počasí i startovní listiny zvali tím nejlepším možným způsobem všechny příznivce motoristického sportu do Brna. K vidění byly mimo sportovních prototypů i starší vozy formule 1, které jely v samostatném závodě a na chuť si přišli i milovníci populárních GT speciálů, které se proháněly společně s prototypy Jiřího Svobody a Václava Janíka při krátkém sprintovém i dlouhém vytrvalostním závodě. „Je to zvláštní pocit sedět 10 centimetrů nad zemí a sledovat točící se kola velkých plechových aut v úrovni mé hlavy. Na okruhu si ale závody užívám, jezdec si může dovolit více než na kopcové trati a konkrétně tady v Brně si vychutnávám rychlost, kterou zvládá moje Norma projíždět zatáčkami,“ popisoval své pocity Jiří Svoboda při svém druhém závodním kroužení. Úvodní závod víkendu se Nutrend Racingu podařilo uspět v hodnocení divize 5 speciálů s motory do 2000ccm. Václav Janík si jednoznačně dojel pro vítězství s náskokem 22 sekund před druhým Rakušanem Stollerem. V celkovém hodnocení byl na celkové páté příčce. Vaška především těšil skalp několika výkonnějších speciálů PRC. Jiří Svoboda vstoupil do brněnského závodu čtvrtým místem v rámci své třídy. Po sprintovém klání tradičně následovala příprava na vrchol závodního programu – závod Endurance.
 
Poslední vytrvalostní závod sezóny si duo Petr Trnka a Václav Janík chtěli maximálně užít. Už v kvalifikaci se ukázala jejich touha po dobrém výsledku, když nejrychlejším časem ovládli výsledkové listiny a zajistili si pro sobotní start závodu pole position, tedy první pozici na startovním roštu: „Podařilo se nám využít naši rychlost a poprvé v sezóně jsme porazili naše konkurenty s prototypem Praga, který má motor přeplňovaný turbem. Tento výsledek je velmi cenný, i když asi budeme při startu jen těžko hájit naši vedoucí pozici proti výkonnějším GT vozům. Ukázali jsme ale naši rychlost a budeme mít celou hodinu na to, abychom jsme se pokusili dosáhnout na dobrý výsledek. Závod budu opět rozjíždět já a Václav Janík mě bude v polovině střídat,“ radoval se z nejrychlejšího kvalifikačního výkonu Petr Trnka.
 
Prominentní první pozice na startovním roštu Normě M20FC před startem vytrvalostního závodu velmi slušela. Po nezbytných fotografiích s hosteskami s kompletním startovním polem za zadním křídlem Normy v barvách Nutrend Racing následoval odjezd do zahřívacího kola. Letmý start proběhl ve stejném scénáři jako při předešlých závodech na Hungaroringu nebo Slovakiaringu. Výkonnější speciály GT měly  na startovní rovině přirozeně navrch před dvoulitrovým prototypem, se kterým naopak Petr Trnka získával při průjezdech zatáčkami. Se svojí rolí v závodě se Petr vypořádal skvěle, stabilními časy ve svém úseku a jízdou bez chyb se propracoval mezi pětici nejrychlejších absolutně. Vaškovi Janíkovi tak předával v polovině závodu s vizitkou dobře odvedené práce.  Zastávka v boxech a výměna jezdců ovšem přinesla nečekané drama, když motor Normy M20FC odmítal dlouhou chvíli spolupráci a nechtěl naskočit. Ztráta přes minutu pak devalvovala výkon Petra Trnky a Václav Janík se musel zpět prodírat do popředí. I Václav Janík se na trati nenudil při dobývání ztracené pozice se stále lehčím vozem, díky ubývajícímu palivu se mu dařilo po sekundách na kolo stahovat i jezdce z absolutně nejrychlejší trojky. Pět kol před koncem závodu ale přišlo nečekané rozuzlení. Norma zůstala bez pohonu, kvůli poruše na motoru a z rázu bylo po závodě. Týmoví mechanici, kteří se výborně starali o vůz v průběhu celé sezóny, marně čekali na boxové zdi na svůj prototyp, který i přes nedokončený závod byl nakonec klasifikován na celkovém 22. místě absolutně a v divizi 5 bral body za třetí příčku. „Škoda technické závady, která zastavila naši snahu o dobrý výsledek na konci sezóny. Nicméně i tento víkend ukázal, že se umíme poprat s konkurencí i přes menší výkon našeho motoru, důkazem je nejen nejrychlejší čas kvalifikace, ale i nejrychlejší čas v závodě. S Petrem jsme letos zvládli odjet tři závody, kde jsme si skutečně perfektně zazávodili a nasbírali nespočet zkušeností. Perfektně fungoval i náš tým, na kterém bylo vidět, jak touží stejně jako jezdci po úspěchu. Určitě se potvrdilo, že okruhová vytrvalost má svůj potenciál a rád bych v tomto projektu pokračoval i v příštích sezónách,“ shrnul po závodě své dojmy Václav Janík.
 
Pro něho znamenala porucha motoru i konec účinkování ve sprintovém závodě, jelikož nebylo možné vůz přímo na okruhu opravit. V nedělním druhém sprintu tak pokračoval pouze Jiří Svoboda, pro něhož skončila letošní okruhová sezóna výborným druhým místem v rámci třídy v divizi 5.
Pohled na celkové výsledky letošní okruhové sezóny Mezinárodního mistrovství České republiky v divizi 5 pak hovoří o konečné druhé příčce ve sprintu pro Václava Janíka se ziskem 87 bodů, Jiří Svoboda si zajistil při bodovém příjmu 44 bodů celkové 6. místo. Ve vytrvalostních závodech Endurance dvojice Václav Janík – Petr Trnka vybojovala konečnou třetí příčku.
 
Sportovní prototypy Nutrend Racing budou v letošní sezóně ještě jednou k vidění, když na začátku října budou bojovat na domácí trati Ecce Homo ve Šternberku, při klání národních týmu při závodě FIA Masters…