Potraviny vs doplňky před, během a po intenzivní sportovní aktivitě | NUTREND.cz - Oficiální e-shop

800 750 750(8-16 hod.)

Váš košík: 0 0
Menu

Potraviny vs doplňky před, během a po intenzivní sportovní aktivitě

Potraviny vs doplňky před, během a po intenzivní sportovní aktivitě

Datum: 25.2.2021

Zvýšená pohybová aktivita s sebou přináší i zvýšené nároky na stravování a doplnění některých živin. Tedy pokud naše tělo vystavíme vyšší zátěži, než je přirozeně zvyklé, je vhodné abychom také uměli tyto živiny doplnit. Toto není vždy jednoduché z mnoha důvodů. Ne každý má představu o tom, jaké živiny je třeba doplnit, ne vždy je snadné tyto živiny přijmout během sportovní aktivity anebo vybrat vhodnou formu. A právě to byly hlavní důvody, proč jsme se zaměřili na doplňky vhodné pro vyšší fyzickou aktivitu.

Hydratace

To, že pitný režim je zcela zásadní pro správné fungování našeho těla, víme všichni. Obzvláště sportovci by pak měli dbát na správnou hydrataci již několik dní před samotným výkonem. V den závodu se doporučuje vypít 500 - 600ml vody nebo sportovního nápoje a dalších cca 200ml pár minut před výkonem, během výkonu je pak vhodné doplňovat tekutiny minimálně každých 20 minut. Zajímavým faktem je, že dehydratace snižuje výkon. Již 1% úbytek tělesných tekutin zhoršuje fyzickou výkonnost a 5% deficit ji sníží dokonce až o 30 %! Dehydratace také snižuje schopnost těla zbavovat se tepla. Jak na to?

Rozšířený způsob – voda

V každém stravovacím režimu je voda důležitou a nezbytnou součástí. Ale i během dne se doporučuje střídat formy tekutin z důvodu doplnění minerálních látek nebo doplnění účinných látek prostřednictvím čajů. Když se budeme bavit o hydrataci v souvislosti s nízkou fyzickou aktivitou, pak může být voda dobrou volbou. Při fyzické aktivitě přesahující 60 minut, je však třeba dodávat i ztracené ionty ve správném poměru a v tomto nám již voda nepomůže. Při nedostatku minerálních látek pak může docházet ke svalovým křečím. Čistá voda se také vstřebává pomaleji ve srovnání s některými sportovními nápoji a tím naše tělo hydratuje pomaleji.

Námi doporučovaný způsob - ISODRINX

Hydratací bychom měli zároveň doplnit ztrátu iontů způsobenou pocením. Lze říci, že čím vzrůstá intenzita a doba trvání fyzické zátěže, tím je užívání sportovních nápojů vhodnější. Isodrinx představuje ideální hydrataci, s vysokým obsahem rychle vstřebatelných sacharidů, vitamínů a sodíku. Můžete jej použít jak pro isotonické, tak i hypotonické ředění. Dávka 35 g = 500 ml isotonického nápoje a dávka 35 g = 750 ml hypotonického nápoje. Obsahuje potřebné elektrolyty, směs deseti vitamínů a zvýšený obsah sacharidů, které napomáhají k obnovení normální funkce svalů, obnovení glykogenu a navíc roztoky sacharidů a elektrolytů zvyšují absorpci vody během fyzického cvičení.

ISODRINX
VOLTAGE ENERGY BAR

Rychlá energie před

Minimálně 2 hodiny před závodem bychom již neměli jíst větší jídlo z důvodu zatížení našeho těla trávením. Ale co dělat, abychom se ještě před výkonem necítili hladoví? Na závod si s sebou můžeme vzít něco lehkého, ideální je sacharidová potravina s nízkým glykemickým indexem, která bude lehce stravitelná a bude pozvolna dodávat energii potřebnou pro výkon. Těsně před tréninkem je vhodné přijmout už jen maximálně 30g – 50g sacharidů ke zlepšení výkonu, takovéto množství by nemělo mít významný vliv na produkci inzulínu. Jak na to?

Rozšířený způsob – oplatek

Samozřejmě lze namítnou, že není oplatek jako oplatek. V první řadě bychom se měli vyhnout takovým, které jsou polévané nebo plněné čokoládou, protože takovéto mají vysoký obsah tuků a ty zbytečně zatíží naše trávení. Jiné mohou mít zvýšené množství vlákniny, která při sportovní aktivitě může způsobit značné střevní nepohodlí. Také vysoký glykemický index díky převaze jednoduchých cukrů způsobí rozkolísaní hladiny krevního cukru, což následně může vést až k nežádoucí hypoglykémii.

Námi doporučovaný způsob – VOLTAGE

Jedná se o cereální tyčinku na bázi obilných vloček. Díky obsahu palatinózy má tyčinka nízký glykemický index s pozvolnou dodávkou energie. Navíc obsahuje vitamíny C a E, které chrání před oxidativním stresem a také obsahuje zinek, který ještě navíc podporuje náš imunitní systém a přispívá k normální syntéze bílkovin. Voltage je vhodná pro doplnění energie před a v průběhu dlouhodobé pohybové aktivity. Je to praktická sbalená energie na cesty bez polevy a můžete si vybrat hned ze čtyř skvělých příchutí.

Doplnění energie při

Tělo při intenzivní zátěži dominantně využívá jako zdroje energie sacharidy, a proto byste je měli v průběhu aktivity dodávat. Ztráty glukózy při intenzivní sportovní aktivitě jsou mnohdy tak významné, že překračují množství 200 g / hodinu. A proto je třeba energii během intenzivní zátěže řádně doplňovat. Jak na to?

Rozšířený způsob – banán

Banán je pro mnohé sportovce rychle a snadno dostupnou variantou k doplnění energie během výkonu. Zralý banán opravdu obsahuje poměrně vysoké množství sacharidů, vitamínů a minerálních látek, konkrétně obsahuje významné množství draslíku. Použití zralého banánu při sportu však může vyvolat hned několik problémů právě díky nevhodnému poměru mezi sodnými a draselnými ionty. Jednak se mohou (nikoliv musí) podstatně dříve dostavit svalové křeče a také lze předpokládat střevní nepohodlí. Tedy lze říci, že banán je vhodnou volbou spíše po sportovní aktivitě než během ní.

Námi doporučený způsob – CARBOSNACK

Je rychlá energie ve formě gelu. Obsahuje kombinaci dvou typů sacharidů ve vyváženém poměru. Spolu s dalšími účinnými látkami je ideální pro rychlé doplnění energie a řešení energetické krize v průběhu fyzické zátěže s vysokou tepovou frekvencí. Obsažený niacin přispívá ke snížení únavy a vyčerpání a podporuje normální činnosti nervového systému. Dalším benefitem je přítomnost cholinu, který přispívá k normálnímu metabolismu lipidů. CARBOSNACK je tedy energetický gel určený pro okamžité řešení energetických krizí, pro dodání energie před nějakým náročným úsekem výkonu a pro náročné intenzivní výkony, kdy je třeba maximálně podpořit příjem energie, která je okamžitě využita na svalovou práci. Carbosnack je pro vás připraven v lehce stravitelné formě, tedy zbytečně nebudete zatěžovat organismus trávením některých složek, jako je tomu v případě banánu a nespornou výhodou je i praktické balení znovu uzavíratelných tub nebo sáčků.

CARBOSNACK
REGENER

Regenerace po

Po intenzivním fyzickém výkonu je důležité naše tělo správně regenerovat obnovit zásoby glykogenu, zastavit rozklad bílkovin a nastartovat proteinovou syntézu. Také nesmíme zapomenou na doplnění minerálních látek a rehydrataci organismu. Jak na to?

Oblíbený způsob – pivo

Spousta sportovců si po závodě dá vytouženou odměnu ve formě piva a argumentem jim je, že pivo obsahuje přece vysoké množství sacharidů, které tělo potřebuje k regeneraci. Pojďme si ale ukázat i úskalí tohoto lahodného moku v souvislosti se sportem.

Asi největším problémem je, že obsahuje alkohol. Tento snižuje míru svalové proteosyntézy a tím zhoršuje regeneraci svalů. Diskutovaná je i otázka rehydratace, protože pivo má diuretické účinky. Nízká dávka alkoholu sice nemusí mít výrazný vliv na rehydrataci organismu, ale u vyšší dávky je tento negativní vliv již znatelný. Dále to znamená další zatížení organismu, protože naše tělo musí odbourávat alkohol. Nejen že nám tím pivo prohloubí pocit únavy, ale také pocit plnosti.

A položme si otázku, jak se pak vlastně dostaneme domů? Protože alkohol nepatří dle zákona ani na kolo 😉

Námi doporučený způsob - REGENER

Mimořádně účinná kombinace sacharidů, aminokyselin, vitamínů (C, E) a minerálů (selen, hořčík), speciálně vytvořená pro podporu kvalitní a rychlé regenerace po intenzivním sportovním výkonu. Všechny tyto látky naše tělo potřebuje pro správnou regeneraci svalů. Vysoký podíl sacharidů nám optimálně doplní glykogenové zásoby a množství přijatých tekutin nám skvěle rehydratuje tělo. Optimální je ihned po fyzickém výkonu rozmíchat 75 g ve 450 ml vody a vypít po částech, v průběhu 20-30 minut a obsah následně zapít dalšími 200 ml vody. Tento výrobek je navíc zcela bez umělých barviv a obsahuje i blahodárný extrakt z ginkgo biloby.

A teď si pojďme položit otázku, jakou odměnu si naše tělo tedy doopravdy zaslouží?


 
 
 

Seznam produktů

Trénink do 2,5 hodiny

Trénink do 2,5 hodiny

Uběhnout půlmaraton nebo ujet 55 km na kole není jenom tak. Proto jsme nachystali...

od 177

154 bez DPH

Trénink do 1,5 hodiny

Trénink do 1,5 hodiny

Produktový balíček je sestaven tak, aby vám pomohl vyrovnat se se ztrátou energie,...

od 127

110 bez DPH

Trénink do 60 minut

Trénink do 60 minut

Připravili jsme balíček vyladěný pro běžecký nebo cyklistický trénink. Je sestaven...

od 86

74 bez DPH

Trénink nad 2,5 hodiny

Trénink nad 2,5 hodiny

Nejtěžší trasy vyžadují pečlivou přípravu. Kromě dobré fyzičky je potřeba myslet...

od 536

466 bez DPH