Probuďte svůj mozek | NUTREND.cz - Oficiální e-shop

800 750 750(8-16 hod.)

Váš košík: 0 0
Menu

Probuďte svůj mozek

Probuďte svůj mozek

Datum: 12.3.2021

I v dnešní vyspělé době je pro nás mozek ještě stále zahalen spoustou otázek. Výzkumy ale dokazují, že mozek se dá trénovat stejně tak, jako naše tělo. Náš mozek má obrovskou plasticitu, neurony lze obnovovat a vytvářet i nové a trvalé spoje. Podporováním správné funkce mozku můžeme však významně ovlivnit nejen náš inteligenční kvocient, ale i naši emoční a sociální inteligenci.

Jak podpořit správnou funkci mozku

Podle současných výzkumů bychom měli dbát na tři základní pilíře pro podporu správné funkce mozku. Těmi jsou správná výživa, fyzický trénink a v neposlední řadě i duševní trénink. Pojďme se zaměřit na první výživový pilíř.

Potřebné živiny aneb výživa pro mozek

Sacharidy – pro svou funkci využívá mozek až 20% přijaté glukózy ze stravy. Protože si mozek není schopen dělat zásoby glukózy sám, tak je závislý na neustálém přísunu ze stravy. Ideální je příjem sacharidů z obilovin či cereálií.

Tuky – tuky potřebuje pro pružnost a flexibilitu membrán neuronů. Ve ,,zdravých tucích“ (MUFA, PUFA) nalezneme tolik potřebné omega-3, omega-6 a omega-9 mastné kyseliny, které se nacházejí například v rybách, mořských řasách, luštěninách, avokádu a mnohých dalších.

Bílkoviny – obecně je známé, že bílkoviny jsou základní stavební jednotka pro naše buňky. Látky bílkovinné povahy jsou pro vznik, zrání a migraci neuronů zcela nezbytné. Kvalitní bílkoviny nalezneme například v mase, mléčných výrobcích nebo vejcích.

Vitamíny a minerální látky – významným antioxidantem pro mozek je vitamín E a C. Přirozeně se vitamín E vyskytuje v rostlinných olejích, ořeších, semenech, sóje, nebo máku. Vitamín C se nachází především v ovoci a zelenině. Z minerálních látek je pro mozek důležitý hořčík pro podporu nervového systému a přisívá k normálním psychologickým funkcím. Zinek, jód a železo podporují naše kognitivní funkce.

Čím ještě můžeme podpořit náš mozek? 

Mezi oblíbené potraviny, které lidé často konzumují pro aktivizaci mozku, patří různé stimulanty, jako je například hořká čokoláda, která díky obsahu flavanolů působí na lepší prokrvení našeho limbického systému. Oblíbeným stimulantem pro náš mozek je káva pro její obsahu kofeinu, který je pro mnohé z nás jediný účinný ranní nakopávač. Další ,,superpotravinou“ pro mozek jsou borůvky, které chrání mozek před následky stresu a podle dalších studí mohou borůvky zlepšit paměťové a motorické schopnosti. Významnou potravinou je také kysané zelí, které disponuje vysokým obsahem vitaminu C a vitamínu B12. Nakonec je třeba vyzvednout i avokádo, které obsahuje výše zmíněné mononenasycené mastné kyseliny, které přispívají k lepšímu průtoku krve a snižování hladiny cholesterolu. Také řada bylinek je vyhledávaná za účelem stimulace našeho mozku, jako například Ginkgo biloba, Třezalka tečkovaná nebo Ženšen.

Pokud nejsme schopni přijmout dostatečné množství prospěšných látek prostřednictvím naší stravy, pak nám mohou pomoci některé doplňky stravy. Nejčastěji se jedná o kapsle, tablety, či sypké drinky, které obsahují výše zmíněné látky pro podporu správné funkce mozku. Další možnost je prostřednictvím takzvaných ,,funkčních potravin“ jako jsou například tyčinky, kaše nebo různé snacky obohacené o látky našemu mozku prospěšné. 

Mozek potřebuje i vodu a pohyb 

Mozek je až ze 40 % tvořen vodou a dehydratace jeho činnost výrazně zpomaluje, zároveň to může být jedna z příčin bolestí hlavy. Pohyb pak prokrvuje celé naše tělo, startuje produkci hormonů štěstí, pomáhá tělu se lépe vyrovnat se stresem i depresemi a celkově zlepšuje vitalitu, obranyschopnost a doslova „čistí hlavu“. Nezapomínejme tedy na dostatek tekutin a pravidelný pohyb.


Autor článku

Nutriční terapeutka: Bc. Veronika Pokorná, DiS.


Zdroje:

Carterová Rita. The Brain Book, Knižní klub 2010

Orel Miroslav. Člověk, jeho mozek a svět. Praha: Grada, 2009

Pilný Ivan. Máte na víc! Probuďte svůj mozek, Brno 2013 

https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/tuky-nemusi-byt-vzdycky-spatne-ktere-jsou-pro-cloveka-zdrave-a-proc-4063.html

https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Spravnou-vyzivou-za-zdravy-a-vykonny-mozek.-Co-nutne-potrebuje__s10012x19253.html

https://www.lekarna.cz/clanek/lecitin/

https://magazin.biooo.cz/zdravi/zdrave-potraviny/brainfood-vyziva-pro-mozek/

https://www.stoplusjednicka.cz/cokolada-dokaze-zlepsit-pamet-az-o-desitky-let/


Seznam produktů

OMEGA 3 PLUS SOFTGEL CAPS

OMEGA 3 PLUS SOFTGEL CAPS

Prémiová forma rybího oleje ve speciálních softgelových kapslích, obohacená...

od 414

360 bez DPH

RAW SEEDS BAR

RAW SEEDS BAR

Vychutnejte si přírodní energii v tyčince z ovoce a křupavých semínek s obsahem...

od 18

16 bez DPH

DeNuts

DeNuts

Skvělá chuť křupavých oříšků, semínek a medu, s obsahem vitamínů, minerálů a...

od 16

14 bez DPH

GUTAR ENERGY SHOT

GUTAR ENERGY SHOT

Skutečný energetický náboj s obsahem funkčních látek podporujících koncentraci....

od 32

27 bez DPH

MULTICOMPLEX COMPRESSED CAPS

MULTICOMPLEX COMPRESSED CAPS

Kombinace dvou oblíbených produktů, multivitamínu a multiminerálu, v jednom...

od 261

227 bez DPH

MAGNESLIFE ACTIVE DRINK

MAGNESLIFE ACTIVE DRINK

Speciální instantní směs důležitých vitamínů a minerálů, jako jsou hořčík a...

od 17

15 bez DPH

BEAUTY COLLAGEN PORRIDGE

BEAUTY COLLAGEN PORRIDGE

Lahodná kaše z bezlepkových ovesných vloček s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny,...

od 30

26 bez DPH

N1 DRINK

N1 DRINK

Prvotřídní silně stimulující sycený nápoj v plechovce, který je vždy po ruce...

od 41

35 bez DPH

MULTIHERB CAPS

MULTIHERB CAPS

Účinná směs bylin, plodů, probiotik a prebiotik, obohacená o trávicí enzymy,...

od 441

383 bez DPH