Proč je jaro ideální na zvednutí se z gauče a na to začít běhat - nejen pro muže 😊 | NUTREND.cz - O

800 750 750(8-16 hod.)

Váš košík: 0 0
Menu

Proč je jaro ideální na zvednutí se z gauče a na to začít běhat - nejen pro muže 😊

Proč je jaro ideální na zvednutí se z gauče a na to začít běhat - nejen pro muže 😊

Datum: 18.5. 2022

Běh a chůze jsou dva nejjednodušší a také nejlevnější sporty. Navíc se bez nich neobejde téměř žádný jiný fyzický sport. Dokonce i pro silové sportovce je běh důležitou součástí tréninku. Bohužel často je to nutné zlo a donutit se obout boty a vyrazit je mnohdy zkrátka nadlidský úkol.

Jak tedy na to? 

Řekněte si proč, a mějte reálnou motivaci

Zdánlivě snadná otázka má pro každého odlišnou a mnohdy skrytou pointu. Ano, můžu říct, že chci zhubnout, ale jen to nestačí. Chci zhubnout, abych dobře vypadal, abych se vyhnul nemocem a zraněním, abych zvládl nějaký sen. Hledejte své vlastní proč. Jaká je vaše vnitřní motivace? Napište si to a přilepte na ledničku, nebo napište na začátek svého diáře. Tato motivace je to, co vás zvedne, i když už budete házet flintu do žita.

Dejte si cíl

Když víte proč, můžete si dát cíl. Ale nedávejte si jen jeden, navrhněte si postupné krůčky. Když chci zdolat Kilimanjaro, tak první krůček bude zvládnout Sněžku ze Špindlerova Mlýna za 4, pak za 3 a nakonec třeba za 2 hodiny. Velký cíl vás snadno zahltí a vy se na běh vykašlete. Postupné cíle vás posílí, splnění každého vám přinese radost a motivaci do dalších fází. 

Slibte si odměnu

Říká se, že endorfiny jsou nejlepší odměna. Jenže prvních pár běhů na ně nedosáhnete a vidina skutečné fyzické odměny vás potáhne. Za každý stanovený cíl si dejte nějakou odměnu. Nové hodinky, hezčí kola na auto, zkrátka cokoliv, co vám udělá radost.

Udělejte si plán

Pokud chcete něčeho dosáhnout potřebujete plán. Pro začátek ani nemusíte využít trenéra. Prostě si napíšete do kalendáře dny a časy kdy vyrazíte. Pokud to chcete sofistikovaněji, pořiďte si sporttester. Většina dnes prodávaných sportovních hodinek má funkci běžeckého trenéra a ta vám naplánuje kdy a jak trénovat podle vaší aktuální kondice a vašeho cíle. 

Aplikace v hodinkách nebo mobilním telefonu vyhodnocuje předchozí tréninky, aktuální tepovou frekvenci a variabilitu srdečního tepu, případně okysličení krve, a nakonec se zohledněním cíle doporučí další tréninky. Výhodou je, že si můžete nastavit i které dny chcete odpočívat a kolik dní v týdnu věnujete sportu.

Jak si vybrat sporttester

Sporttester může být další motivací. Kdo má rád techniku má z čeho vybírat. Správný výběr však dokáže pěkně zamotat hlavu. Cenovky sporttesterů začínají už na 5 000 Kč, za tu cenu dostanete solidní přístroj, ale musíte čekat také kompromisy. Hezčí hodinky z této kategorie budou mít méně sportovních funkcí a tolik vám neporadí s tréninkem. To ale dokáží nahradit externí aplikace. Zajímavou volbou jsou hodinky z řady Forerunner od Garmin nebo Pace od Coros.

Pokud ale chcete mít vše v hodinkách, pak sáhněte po vyšších řadách u Garminu, to je model Fenix/Epix u Corosu Apex/Vertix. U všech získáte skutečně prvotřídní hodinky, za které se nemusíte stydět ani pro každodenní nošení. Navíc mohou obsahovat navigační mapy, u Garminu i platby a třešinkou na dortu je funkce Stamina. Garmin přinesl funkci na zápěstí, kterou do nedávna zvládl jen opravdu zkušený trenér a musel k tomu před závodem hodně počítat. Hodinky vám díky tomu v reálném čase počítají váš aktuální stav a odhad, jak dlouho a daleko dokážete při dané intenzitě běžet. Přehledně tak vidíte, jestli máte prostor k zvýšení tempa a kolik energie vám objektivně ještě zbývá.

Nezapomeňte na výživu

Když začnete s tréninkem, je snadné se nechat strhnout: „Chci zhubnout tak, nejím!“ Na to zapomeňte! Pokud chci, aby tělo fungovalo, musím mu dodat správné palivo. Doplňovat potřebné živiny během tréninku, před i po něm. Po ránu proteinová kaše, na trénink doplnit minerály s Nutrend Zerodrinx a po doběhu skvělou tyčinku Qwizz. Pomůžou vám zvládnout zátěž, a ještě se na ně budete těšit, protože skvěle chutnají.

Zajděte za trenérem

Pokud to s během myslíte vážně, navštivte trenéra. I když nechcete být zrovna olympijský vítěz, trenér vám pomůže zvládnout těžké začátky. Opraví techniku, zajistí, ať se nepřetěžujete nebo naopak neflákáte. Dokáže z vás zkrátka dostat to nejlepší.

Zkuste zátěžový test

Mohlo by se zdát, že zátěžový test je jen pro vrcholové sportovce, ale pokud se udělá správně a za přítomnosti odborníka, dokáže hodně říct i začátečníkovi. Mnohdy je totiž těžké zjistit vlastní limity a omezení. Někdy je to jen lenost, jindy je to zdravotní problém a je třeba s tím správně pracovat. Pokud zátěžový test dělá odborník, dokáže dokonce odhalit i některá zdravotní rizika a že jich u začínajících běžců, kteří se právě zvedli z gauče, není málo.

Co „zátěžák“ prozradí?

To první, co je cílem testu, jsou zátěžové zóny. Zjistíte své limity, ale také v jakých tepových nebo výkonových zónách trénovat, abyste zvyšovali vytrvalost, rychlost, redukovali váhu nebo posilovali. Dozvíte se také, jaké je pro vás vhodné složení stravy a jak často potřebujete při výkonu energii doplňovat. Někomu stačí méně často, protože jeho tělo skvěle pracuje se zásobou energie, jiný si musí dát energy tyčinku (například Nutrend Energy BarVoltageFruit Energy) nebo gel (Nutrend CarboSnack nebo EnduroSnack) mnohem častěji, aby mu tak říkajíc nedošlo. Na základě testu tak dokážete vy nebo trenér lépe plánovat tréninky, víte, jak se připravit na závod a zjistíte jaké jsou vaše zdravotní limity.


Text: Michal Hrabec, Running2.cz


Seznam produktů

PROTEIN PORRIDGE

PROTEIN PORRIDGE

Lahodná proteinová ovesná kaše obsahuje 30 % bílkovin, je bohatá na vlákninu,...

32

28 bez DPH

CARBOSNACK

CARBOSNACK

Rychlá energie ve formě gelu obsahuje kombinaci dvou typů sacharidů ve vyváženém...

36

31 bez DPH

ISODRINX

ISODRINX

Profesionální sportovní nápoj s elektrolyty v sypké formě, který zajistí kvalitní...

249

217 bez DPH

ENDUROSNACK sáček

ENDUROSNACK sáček

Energetický gel s postupným uvolňováním energie představuje ideální zdroj energie...

50

43 bez DPH

CARBOSNACK WITH CAFFEINE

CARBOSNACK WITH CAFFEINE

Rychlá energie a stimulace organismu v praktickém energetickém gelu s obsahem...

36

31 bez DPH

BEAUTY COLLAGEN PORRIDGE

BEAUTY COLLAGEN PORRIDGE

Lahodná kaše z bezlepkových ovesných vloček s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny,...

36

31 bez DPH

ZERODRINX

ZERODRINX

Lehce rozpustné tablety pro přípravu hypotonického nápoje, v osvěžujících příchutích...

179

156 bez DPH

QWIZZ PROTEIN BAR

QWIZZ PROTEIN BAR

Zrodila se hvězda. Opravdová. Křupavá. A plná proteinu. Karamel táhnoucí se...

49

43 bez DPH

ENERGY BAR

ENERGY BAR

Sportovní energetická tyčinka, se kterou budete chtít objevovat svět. Ovesné...

35

30 bez DPH