Taurin | NUTREND.cz - Oficiální e-shop

800 750 750(8-16 hod.)

Váš košík: 0 0
Menu

Taurin

Datum: 27.2. 2014

Přestože taurin není součástí svalových bílkovin, tak je po glutaminu druhá nejrozšířenější aminokyselina – a tato jeho koncentrace jistě hodně vypovídá o jeho důležité úloze v organismu. Ing. Jan Smejkal vám přiblíží veškeré informace, které jsou pro vás o taurinu důležité.

Odkud taurin získáváme?
Taurin si organismus na jedné straně dokáže „vyrobit“ z aminokyselin methioninu a cysteinu a na druhé straně jeho významnějším zdrojem jsou kvalitní potraviny, jako např. sýr Cottage, ovesné vločky, vejce, drůbeží maso apod.

Taurin a sportovci – jsou dávky taurinu získané z běžných potravin pro sportovce dostačující?
Odpověď je jednoduchá - sportovcům tyto dávky nestačí. Proč? V průběhu tréninku totiž silně klesá hladina taurinu a tím přímo úměrně klesá i naše síla. Pokud ovšem použijeme taurin před tréninkem, tak se nejenom pokles síly neprojeví, ale dokonce se síla mírně zvýší.

Efekty taurinu
Taurin má důležitý efekt i pro snižování hladiny kyseliny mléčné při intenzivních trénincích, díky hydrataci zvyšuje objem svalových buněk a pomáhá udržovat minerální rovnováhu - tedy potlačovat riziko svalových křečí.

Díky taurinu pracuje srdce při sportovním výkonu hospodárněji a efektněji – zvyšuje totiž sílu srdečních kontrakcí za současného poklesu tepové frekvence. „Natahuje“ glukózu a aminokyseliny do svalových buněk a tedy působí anabolicky jako inzulin, ale bez toho, že by snižoval hladinu krevního cukru.

Odborné studie jednoznačně prokázaly: suplementace taurinem snižuje rozklad svalových bílkovin, a to až o 20%, a proto působí antikatabolicky. Silně to tedy připomíná efekt větvených aminokyselin. Již výše uvedená fakta – nutno dodat, že méně známá – by sama o sobě byla dostatečným důvodem k použití taurinu jako suplementu.

A to jsme se ještě nezmínili o účincích taurinu, které jsou pro sportovce a širokou veřejnost známější – což je funkce taurinu jako energetického stimulantu. Taurin bývá často součástí energetických a stimulačních nápojů, které vzájemně využívají zesilující kombinace taurinu a kofeinu, ovšem tyto komerční nápoje jsou zbytečně předražené a doplněné pro sportovce nevhodným řepným cukrem. Mnohem příznivější je např. použití osvědčeného přípravku COMPRESS BRUTUS.

Účinky taurinu vhodné nejen pro sportovce

Taurin jakožto stimulant výkonu:
 • oddaluje pocit únavy při cvičení,
 • zvyšuje koncentraci při fyzické i duševní práci,
 • podporuje činnost mozku,
 • zvyšuje koncentraci na sportovní výkon a toleranci na stres,
 • zlepšuje koordinaci pohybů,
 • urychluje přenos nervových vzruchů a nastoluje psychickou pohodu, protože odstraňuje úzkost,
 • zvyšuje psychickou odolnost. 
Výčet je to dlouhý, ale efekt je založen na zcela seriozních studiích, a proto zařazení taurinu do vašeho suplementárního programu může znamenat pro váš sportovní výkon opravdu velký přínos!

S jakými produkty je možné TAURINE kombinovat?

 1. Chcete podpořit spalování tuků?
  Kromě osvědčené a prověřené kombinace taurinu s kofeinem, můžeme doplnit tuto „dvojku“ ještě L-Carnitinem… a to nemá chybu.
 2. Chcete urychlit regeneraci po tréninku?
  Tak konzumujte taurin společně s glukózou a kreatin monohydrátem (další ingrediencí může být i glutamin).
Samozřejmě taurin není samospasitelný, ale pokud ho budete používat jako doplněk kvalitního tréninkového a výživového programu, tak můžete podstatně přispět k nárůstu svalové hmoty a síly a prospět i svému zdraví!

Ing. Smejkal Jan
Narozen 1954 v Hradci Králové, absolvent Vysoké školy zemědělské v Praze. Trenér kulturistiky II. třídy a rozhodčí I. třídy. V osmdesátých letech lektor Krajského svazu kulturistiky a trenér závodního družstva oddílu kulturistiky TJ Stadion Hradec Králové.

Seznam produktů

TAURINE

TAURINE

250

217 bez DPH