Václav Janík: „Dobrá fyzička je klíčová i za volantem.“ | NUTREND.cz - Oficiální e-shop

800 750 750(8-16 hod.)

Váš košík: 0 0
Menu

Václav Janík: „Dobrá fyzička je klíčová i za volantem.“

Václav Janík: „Dobrá fyzička je klíčová i za volantem.“

Datum: 7.4. 2015

Mnoho lidí, i sportovních nadšenců, nad motoristickými závody často jen pobaveně mávne rukou. Není to pro ně sport. Možná i proto, že si nedovedou představit, jak může být i pouhé „sezení za volantem“ fyzicky náročné.

„Při závodech je v autě až 60 stupňů Celsia, v takovém horku se přitom musíte po celou dobu maximálně soustředit na jízdu i na soupeře,“ popsal závodník NUTREND Teamu Václav Janík asi nejobtížnější porci své práce. „Je to podobné, jako byste se v letních vedrech posadili do auta v lyžařském vybavení a naplno si zapnuli topení,“ usmál se.

Krční svaly dostanou zabrat

Proto je příprava na závod klíčová. Motorističtí jezdci fyzičku nezanedbávají, Václav Janík není výjimkou. „Hodně běhám a posiluji, přičemž ve fitku se zaměřuji především na krční svaly, které při jízdě dostávají pořádně zabrat. Na horko se chystám v sauně, orientaci v prostoru ladím pravidelně při florbalu,“ líčil. Kvůli pracovnímu vytížení se fyzickému tréninku věnuje zhruba každý druhý den. „V týmu jsem nejen jako jezdec, ale i jako manažer a logistik, navíc zajišťujeme koučink pro závodní jezdce i veřejnost. Takže času na přípravu je opravdu málo,“ pokýval hlavou. V zimní pauze přidává Václav Janík ke kondiční přípravě také trénink na motokárách nebo závodním simulátoru. „Dokážeme na něm nastavit reálné závodní podmínky, což je velká výhoda,“ řekl. V létě pak přibydou už zmíněné běhání a také kolo.


Úspěšné LeBrno

Fyzická kondice hrála velkou roli i při jarním podniku LeBrno 2015, devítihodinovém vytrvalostním závodu série Le Mans, který se na brněnském okruhu odehrál poslední březnovou sobotu. Václav Janík bojoval ve voze Praga R1 spolu s Jiřím Svobodou, Markem Rybníčkem, Davidem Komárkem, Jiřím Špalkem, Tomášem Vojtěchem a Alešem Jiráskem.
V polovině závodu byl Janíkův tým první s 97 odjetými koly, v druhé půlce závodníky přibrzdil safety car, přesto Praga R1 nakonec odkroužila 201 kol. Při dlouhém závodě pomáhaly Václavu Janíkovi na trati i výživa a pitný režim. „Strava je důležitá pro koncentraci i pro výkon. Kvůli horku ve voze je klíčové i doplňování tekutin – při podobných dlouhých závodech používám speciální hadičku instalovanou přes helmu. I díky dlouholeté spolupráci s firmou NUTREND jsem při závodech nikdy nepocítil nějaký problém,“ zakončil Václav Janík.

Oblíbené produkty
 Kvůli vedru panujícím při závodech ve voze používá Václav Janík proti křečím Magneslife, kromě toho užívá pomocníka při spalování tuků Fat Direct a Tyrosine pro lepší koncentraci, rád si pochutná na svačince v podobě T-Meal Fruity, během tréninků i závodů pije Isodrinx.