Zaostřeno na rostlinné bílkoviny | NUTREND.cz - Oficiální e-shop

800 750 750(8-16 hod.)

Váš košík: 0 0
Menu

Zaostřeno na rostlinné bílkoviny

Zaostřeno na rostlinné bílkoviny

Datum: 30.3.2020

Jednotlivé zdroje rostlinné bílkoviny nedosahují tak významné biologické hodnoty, jako konkrétní zdroje živočišné bílkoviny, ale ve většině případů se rostlinná bílkovina může s tou živočišnou rovnat, nebo ji dokonce v určitém ohledu předčít! K určení toho, jak je bílkovina pro lidské tělo významná, začala odborná veřejnost v devadesátých letech minulého století využívat metodu Protein Digestibility Corrected Amino Acid Score (PDCAAS). Od roku 2013 však došlo k úpravě a k zpřesnění hodnocení kvality bílkoviny a začalo se nově pracovat s metodou Digestible Indispensable Amino Acid Score (DIAAS).

Potřeba jednotlivých aminokyselin ve stravě se odvíjí od toho, jak významně se konkrétní aminokyselina zapojuje do procesů, které se v našem těle odehrávají. Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) ve spolupráci se světovou zdravotnickou organizací (WHO) vytvořili doporučení potřeby jednotlivých esenciálních aminokyselin ve stravě s ohledem na současně známe procesy, které v našem těle probíhají. Není však vyloučeno, že se v budoucnu toto doporučení může změnit díky pochopení dalších procesů, při kterých se zjistí nové zapojení konkrétních esenciálních aminokyselin. Pozorný čtenář si může všimnout, že jsou stále zmiňovány pouze esenciální aminokyseliny. Je to z toho důvodu, že aminokyseliny neesenciální si naše tělo dokáže v dostatečné míře vytvořit (syntetizovat), a to v množství okolo 300 gramů za den! 

Pozornost v tomto směru je věnována té esenciální aminokyselině, která je v celkovém spektru esenciálních aminokyselin považována za limitní. Právě tato esenciální aminokyselina ovlivňuje míru syntézy bílkoviny v našem těle. Nesmíme však zapomínat, že míru aminokyselin v potravinách (bílkovině) může také ovlivnit tepelná úprava, případně i jiné zpracování potravin. Díky tepelné, nebo jiné úpravě bílkoviny se totiž může snížit obsah některých aminokyselin do takové míry, že se může stát limitní aminokyselinou i taková, která před úpravou potravy limitní nebyla. V tomto směru má jednoznačně nevýhodu syrovátková bílkovina, která je považována za termolabilní a nehodí se pro jakoukoliv tepelnou úpravu!


Vrátíme-li se k hodnocení významnosti bílkoviny podle novější metody DIAAS (viz tabulka) zjistíme, že k výživově nejvýznamnějším bílkovinám patří mléčný proteinový koncentrát (1,18), kde jsou limitní sirné aminokyseliny a následovaný vejcem uvařeným natvrdo (1,13), kde je limitní aminokyselinou histidin. Z rostlinných bílkovin je pak nejlépe hodnocená bílkovina sójová (0,9), bílkovina z cizrny (0,83) a z hrachu (0,82), které společně limitují sirné aminokyseliny. 


Objektivní studie prokázaly vyšší deaminaci aminokyselin po konzumaci rostlinných proteinů ve srovnání s mléčným proteinem, a to během 8 hodin po požití zdravými jedinci. Podobné závěry prokázaly i studie na zvířatech, které mají ve svém jídelníčku běžně zařazený tento typ živočišné bílkoviny. Z uvedeného vyplývá, že kdybychom v průběhu dne konzumovali převážně rostlinnou bílkovinu jednoho typu, nebo kombinovali rostlinné bílkoviny se stejnou limitní aminokyselinou, mělo by maše tělo nutričně horší podmínky pro vlastní syntézu bílkoviny než v případě konzumace mléčných bílkovin, nebo bílkovin původem z vajec. Pokud se ale mezi rostlinnými zdroji vyberou bílkoviny, které se svým aminokyselinovým spektrem doplňují, periferní dostupnost aminokyselin získaných z rostlinných proteinů se zvýší veganská strava může být i v tomto směru výživově významná. O takové vzájemné doplnění aminokyselinového spektra jsme se pokusili i u nového proteinu DELICIOUS VEGAN PROTEIN.


Rostlinné bílkoviny mají například ve srovnání s tučnými masy kratší stravitelnost a jsou o poznání lehčí pro náš trávicí trakt. Tato skutečnost mluví jednoznačně ve prospěch konzumace bílkovin rostlinných zdrojů. Aby se však rostlinné bílkoviny mohly rovnat v rychlosti trávení například s bílkovinou syrovátkového původu, musí být doplněny o trávicí enzymy. Právě na snadné trávení bylo u produktu DELICIOUS VEGAN PROTEIN myšleno a do tohoto nového produktu byly přidány multispektrální trávicí enzymy DigeZyme®.


Vhodná kombinace bílkovin z rostlinných zdrojů, přítomnost trávicích enzymů, dále také obohacení o vitamíny a minerální látky, které bývají deficitní ve veganské stravě, činí z produktu DELICIOUS VEGAN PROTEIN skvělého pomocníka nejen pro sportovce, zajímajícího se o vlastní ekologickou stopu. Tento produkt se také uplatní při redukci hmotnosti a díky přítomnosti omega 3 mastných kyselin rostlinného původu pozitivně ovlivňuje hladiny cholesterolu v těle.


I Berrazaga - 2019

Gaudichon C 1999


Autor článku: Michal Tůček

product manager NutrendSeznam produktů

DELICIOUS VEGAN PROTEIN

DELICIOUS VEGAN PROTEIN

Proteinový superfood vegan koktejl lahodné chuti a krémové konzistence s nutričně...

od 35

31 bez DPH

VEGAN PROTEIN FRUIT BAR

VEGAN PROTEIN FRUIT BAR

Proteinová tyčinka vyrobená pouze z přírodních zdrojů. Obsahuje 20 % čistě rostlinných...

od 23

20 bez DPH