ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Běhání v zimních podmínkách: sníh a led nás nezastaví

Běhání v zimních podmínkách: sníh a led nás nezastaví

Mrznoucí déšť, sníh, ledovka. To vše nás trápí, jakmile se teploty dotknou nuly. Často se nám stává, že vyběhneme nalehko, protože nám není zima, ale na zemi se už tvoří ledový povlak a běh se stává utrpením. Co s tím?

Co si obout?

Základem jsou dobré boty s kvalitní měkkou podešví. V zimě tak vyrážíme i na silniční běhy v trailových botách, které mají výrazně lepší přilnavost. Trasu volíme tak, abychom se vyhnuli kritickým místům a snažíme se spíše než po silnici běhat po pěšinkách, protože tráva a jemné kamínky drží často lépe, než asfalt a silnice.

Co proti uklouznutí?

Nesmeky

Ani výše zmíněné rady však nemusí uprostřed zimy stačit a v tu chvíli saháme po osvědčených nesmecích nebo rovnou hřebových botách. Ve většině případů postačí gumové nesmeky s kovovými hroty. Jsou lehké, snadno se obouvají, a tak si je navlékáme jen na kritická místa, kde víme, že přijde led nebo namrzlý sníh. Bota totiž díky nesmekům mění své vlastnosti a je o něco nepohodlnější. Nesmeky se také na tvrdém povrchu hodně opotřebovávají a rychle vám z nich pak vypadnou hroty.

Boty s hřeby – hřebovky

Oproti tomu v kvalitní hřebové botě vydržíte i běh po asfaltu. Ty moderní fungují tak, že se hřeb pod tlakem na tvrdém povrchu zasune, a tak o něm víte jen kvůli jemnému cvakání při každém kroku. Nemusíte myslet na to, kdy přijde led, nepřekvapí vás náhodná námraza a pomohou často i na mokrých kořenech nebo při přeběhu přes dřevěný most, který bývá často nebezpečnou pastí.

Podešev se sklem

Samozřejmě běh po tvrdém povrchu nedělá dobře ani kvalitním hřebovkám, proto s nimi vždy volíme trasu spíše v terénu a silnici bez sněhu a ledu se, pokud to jen trochu jde, vyhýbáme.

Poslední variantou určenou spíše do města je podešev s příměsí skla, která na podešvi funguje jako „smirkový papír“. S touto technologií přišel před čtyřmi lety Vibram, bohužel má v nabídce jen pár bot. Takováto bota perfektně drží na náledí, ale v terénu své vlastnosti velmi rychle ztrácí. Je tak vhodná opravdu jen pro běh po městě a v parcích.

Extra tip - hole:

Pokud máte problémy při zimním běhání se stabilitou, pomůžou skvěle také hole. Perfektně vám pomůžou v chůzi nebo při běhu do kopce, kdy se do nich zapřete, nebudete tak balancovat, šetříte energii, a především i svoje klouby. Totéž platí i při sbíhání kopců. Hůlky vás podrží a opět si šetříte i klouby. Skvělou variantou jsou supermoderní italské hole Ergocurve, které mají ergonomický tvar a méně tak zatěžují ruce a zápěstí. Navíc díky svému tvaru umožňují přenést více energie do pohybu vpřed než klasické rovné hole. Díky tvarování je pak v okamžiku, kdy je nepotřebujete, snadno přehodíte přes záda podobně jako luk.

Co na energii:

Při běhání v zimě může velmi rychle dojít energie, protože je to těžší a náročnější než v běžných podmínkách. Doporučujeme proto mít u sebe energetickou tyčinku, která vás zase postaví na nohy. My nedáme dopustit na Nutrend Fruit Energy nebo na Voltage Energy Bar. Stačí jen kousek a uvidíte, jak zase chytnete „druhý dech“.

1.1.2013

Virtuální prohlídka

Vítejte v Nutrendu.

Prohlédnout

30 years of experience

All in-house solution

ISO certified (9001, 22000)

Over 33 000 sqm area

Branded raw materials

Export to over 60 countries worldwide

Odebírejte náš newsletter

a získejte přehled o aktuálních akcích a novinkách.

Odebírat

Copyright © 2023 NUTREND D. S., a.s. Všechna práva vyhrazena