Pečujte o své zatěžované klouby | NUTREND.cz - Oficiální e-shop

800 750 750(8-16 hod.)

Váš košík: 0 0
Menu

Pečujte o své zatěžované klouby

Datum: 26.2.2014

Dopřejte řádnou péči svým kloubům zatěžovaným pravidelnou aktivitou. Kloubní výživa je totiž důležitou prevencí poškození pohybového aparátu a neměla by chybět v jídelníčku žádného sportovce.

Prevence je základ!
Jakákoliv fyzická aktivita s sebou přináší velké zatěžování nejen pohybového, ale i opěrného aparátu (kosti, klouby, vazy, šlachy apod.). Čím je člověk mladší, tím méně si uvědomuje, jak by měl vhodně o své tělo pečovat. Na stranu druhou čím je člověk starší, tím hůře se ona „péče“ provádí. Proto je velice důležité najít kompromis a nečekat, až se s přibývajícími léty objeví první náznaky bolesti a opotřebení kloubů, protože pak již může být na jakoukoliv prevenci pozdě. Uvědomte si, že léčba či v nejhorším případě operace jsou vždy časově i finančně mnohem náročnější než sama prevence.

Mnoho lidí si myslí, že když budou pravidelně používat kloubní výživu, tak je to zachrání a mohou si tak se svým tělem dělat, co chtějí. To bohužel není pravda – kvalitní kloubní výživa je výborným pomocníkem, ale pokud trpíte nadváhou, jíte „nezdravou“ stravu a pohybu se věnujete jen zřídka kdy, tak vás pouze použití produktů nespasí. Jak nedostatek pohybu, tak na druhé straně přemrštěné tréninkové dávky či jednorázové extrémní výlety vám spíše uškodí, než by pomohly. Jak se říká, všeho moc škodí. Zátěž by měla být vždy dávkovaná s rozmyslem. V tréninkovém týdnu nezapomínejte zařadit i den odpočinku.

I když vás klouby nebolí, zařaďte jednou ročně preventivní kůrů
Pokud i vy patříte mezi milovníky pohybu, pravidelně sportujete a čas od času si dáte řádně do těla, mějte na paměti, že štěstí přeje připraveným. Proto vám doporučujeme minimálně 1x ročně zařadit „preventivní“ kůru, která dodá zatěžovaným kloubům správnou výživu.

A kdy je vhodné tuto preventivní kůru zařadit?
Kdy jindy než po období zátěže, tzn. v závěru např. letní cyklistické, běžecké či jiné sezony. Dále můžete „preventivní kůru“ zařadit i před obdobím s intenzivní zátěží – např. jedete-li na náročnou sportovní dovolenou, tak měsíc předem je ideální doba na předzásobení organismu.

Kde všude se pojivová tkáň nachází?
Jednoduše řečeno, pojivová tkáň neboli pojivo se nachází na mnoha místech v lidském těle. Tvoří strukturu šlach, chrupavek, kostí, cév, kůže, ale také i rohovku oka apod. Pojivová tkán je tvořena především tzv. vláknitými proteiny neboli kolagenem, elastinem a složitými proteoglykany.


Víme už, kde jsou pojivové tkáně, ale existují látky, které napomáhají aktivní regeneraci a udržování funkčnosti těchto tkání?
Ano, již několik let se na trhu objevují látky, které podporují a udržují funkčnost pojivových tkání. Mezi tyto látky patří enzymaticky štěpená („natrávená“) želatina, která poskytuje vhodné stavební kameny (aminokyseliny) pro výstavbu pojivových tkání. Mezi další důležité látky patří chondroitin sulfát, glukosamin sulfát, methylsulfonylmethan (MSM) apod.

Jak tyto látky fungují?
Glukosami sulfát pomáhá udržovat klouby v dobrém stavu a stimuluje přestavbu kloubní chrupavky. Účastní se každodenní obnovy pojivových tkání v okolí kloubů, včetně šlach a vazů. Zlepšuje kloubní pohyblivost a pružnost.
Chondroitin sulfát je tzv. tlumič nárazů, je základním stavebním kamenem chrupavčité tkáně. Pomáhá vázat a zadržovat vodu v pojivové tkáni. Zabezpečuje mechanické a elastické vlastnosti pojivových tkání. Pokud bude v kloubech nedostatek tekutin, chrupavka vysychá, ztenčuje se a stává se křehkou.
Methylsulfonylmethan (MSM) je látka, která podporuje výživu kloubů a pomáhá syntéze kolagenu v kloubní chrupavce a kostní tkáni. Je výborným přirozeným zdrojem organické síry. Bez síry nedochází v těle k syntéze dvou základních aminokyselin pojivových tkání – methioninu a cysteinu.

Teď již znáte všechny důležité látky, které by měla kloubní výživa obsahovat. Protože všechny účinné látky, jsou tělu vlastní látky a tělo je potřebuje zabudovat do své struktury, je potřeba FLEXIT GOLD DRINK  je užívat dlouhodoběji. A tak nečekejte zlepšení po prvním týdnu, doporučená minimální doba používání je 1 měsíc. Záleží ovšem na vašich obtížích a na stavu poškození.